• 01/03/2024

Başbakan Sunak, ABD Başkanı Biden ile bir araya geldi

 Başbakan Sunak, ABD Başkanı Biden ile bir araya geldi

Başbakan Sunak, ABD Başkanı Biden ile bir araya geldi

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin başkenti Washington DC’de yer alan Beyaz Saray’da İngiltere Başbakan Rishi Sunak’ı ağırladı. Görüşme öncesi liderler, Rusya-Ukrayna Savaşı’na ve ABD-İngiltere ilişkilerine değindi.

Görüşmede ise, ABD ve İngiltere arasında yapay zeka ve diğer ekonomik ve ticari ilişkiler gibi konularda gelecekteki işbirliğini planlayan “Atlantik Deklarasyonu”nu imzalandı.

Biden ve Sunak daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Biden yaptığı konuşmada, Sunak ile görüşmesinde ekonomik işbirliğini ele aldıklarını aktararak, modern teknolojilere yatırım yaparak iki ülkenin savunmasını daha da güçlendirebileceğini ifade etti. Görüşmede, Rusya’nın işgali karşısında Ukrayna’ya verilen desteği de ele aldıklarını aktaran Biden, Sunak’a güçlü liderliği, güvenlik yardımları ve Ukrayna birliklerine iki ülkenin toplu olarak sağladığı silah ve mühimmatı kullanmaları için verdiği eğitimlerden dolayı teşekkür etti.

Biden, “Bize İngiltere’den daha yakın bir ülke yok. ABD ve İngiltere’nin dünyaya daha fazla barış ve refah sağlamaya devam edeceğinden eminim” dedi.

İLGİLİ HABERLER