Başbakanlık’taki yasak Noel partisine tepkiler büyüyor

 Başbakanlık’taki yasak Noel partisine tepkiler büyüyor

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın yalanlamasına rağmen geçen yıl korona virüs yasakları delinerek Başbakanlık’ta parti düzenlendiği ortaya çıktı.

Parti videosunun ortaya çıkması sonrası muhalefet başta olmak üzere yakınlarını virüs nedeniyle kaybedenler Johnson ve ekibine tepki gösterdi.

ITV tarafından elde edilen videoda, üst düzey Başbakanlık (10 Numara) personellerinin bir Noel partisi düzenlemekle ilgili şaka yaptıkları da görüldü.

ESKİ BASIN SEKRETERİ: “EVET GİTİM”

Videoda; Başbakan’ın o dönemki basın sekreteri Allegra Stratton’a, geçen yıl aralık ayında bir basın toplantısının provası sırasında meslektaşları tarafından tepki çeken parti hakkında soru soruluyor.

18 Aralık’taki Noel partisinden 4 gün sonra kaydedilen görüntüde, gazeteci gibi davranan meslektaşlarının sorularına şakacı bir tonla yanıt veren Stratton, “Eve gittim.” derken, bir yardımcısının “Parti değildi, peynir ve şaraptı.” diye şaka yaptığı duyuluyor.

MUHALEFET TEPKİLİ

Görüntünün yayınlanmasının ardından Başbakanlık, bir parti yapılmadığı konusunda ısrar ederken, muhalefet Johnson’a tepki gösterdi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer, “Hükümet kuralları çiğnedi, parti verdiler ve şimdi gülüyorlar.” açıklamasında bulundu. Başbakan’ı “halkı aptal yerine koymakla” suçlayan Starmer, Johnson’ın “doğruyu söyleyip özür dilemesi” gerektiğini belirtti.

İLGİLİ HABERLER