Belçika’da Diyanet’e bağlı tüm camilerin ruhsat iptali istendi

 Belçika’da Diyanet’e bağlı tüm camilerin ruhsat iptali istendi

Belçika’da Diyanet’e bağlı tüm camilerin ruhsat iptali istendi

Belçika’da bölgesel Flaman hükümetinin İçişleri Bakanı Gwendolyn Rutten, geçen sonbaharda verilen bir vaazdaki “homofobik ifadeler” nedeniyle Belçika Diyanet Vakfı’na bağlı Tessenderlo camisinin ruhsatını iptal etmek istiyor. Flaman Adalet Bakanı Zuhal Demir de “nefret söylemi ve ayrımcılık” gerekçesiyle cami yönetimi hakkında federal polise suç duyurusunda bulundu.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın aktardığına göre Demir, Belçika’daki tüm Diyanet camilerinin ruhsatının iptalini istedi.

Vaazda LGBTİ+’lar “sapkın” olarak nitelenmiş

Belçikalı kamu yayıncısı VRT’ye göre vaazda, LGBTİ+ bireyler ‘sapkın’ olarak nitelenmişti. LGBTİ+ bireylerden ‘alfabenin çocukları’ sözleriyle bahseden imam, aşılara da karşı çıktığı vaazında, “Avrupa İslamı” kavramını eleştirerek, “İslam değişmedi ve değişmeyecek. İslam evrenseldir. Avrupa İslam’ı diye bir şey yoktur” demişti.

“Nefreti teşvik etmek kabul edilemez”

Belçika medyasına göre Bakan Demir, vaaz görüntülerini Flaman İçişleri Bakanı Rutten ile istihbarat birimlerine iletti. Flaman İçişleri Bakanı Gwendolyn Rutten, görüntüler üzerine Tessenderlo camisi hakkında soruşturma başlattı. Rutten, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, “LGTBQI+ topluluğuna karşı nefreti teşvik etmek kabul edilemez ve cezalandırılır” dedi.

Tessenderlo’daki Diyanet Camisi’nde verilen vaazda kesinlikle kabul edilemez ifadeler kullanıldığını vurgulayan Flaman bakan, “Soruşturma emrini verdim ama benim için çok net; camiyi tanınma söz konusu olamaz” görüşünü dile getirdi.

Flaman hükümeti, ayrımcı görüşler içeren bu tür vaazların diğer Diyanet camilerinde de verilip verilmediğinin araştırılacağını bildirdi. Belçika Diyanet Vakfı, iddialara ilişkin henüz bir açıklama yapmadı. Belçika makamları, ülkedeki camilere ruhsat verilmesi konusunda herhangi bir dış müdahale ya da finansal destek akışı olup olmadığını dikkate alıyor. Ruhsat verilmeyen ya da ruhsatı iptal edilen camiler, resmi olarak tanınırlığını kaybediyor ve her türlü devlet yardımından mahrum kalıyor.

İLGİLİ HABERLER