• 01/03/2024

Belediye Başkanı Andy Street’ten Rishi Sunak’a “HS2’den vazgeçmeyin” çağrısı

 Belediye Başkanı Andy Street’ten Rishi Sunak’a “HS2’den vazgeçmeyin” çağrısı

Belediye Başkanı Andy Street’ten Rishi Sunak’a “HS2’den vazgeçmeyin” çağrısı

West Midlands Tory belediye başkanı Andy Street, Rishi Sunak’ın HS2’nin Manchester ayağından “vazgeçmesi” halinde “geleceği iptal edeceğini” söyledi.

Bu çağrının, başbakanın yüksek hızlı demiryolu hattının iptalini duyurmak üzere olduğu yönündeki spekülasyonların ortasında geldiği bildirildi.

Downing Street “nihai bir kararın alınmadığı” konusunda ısrar etti.

Ancak Street, Başbakan’a “yolunda kalması” veya Birleşik Krallık’ın “yatırım yapılacak bir yer olarak” uluslararası itibarına zarar verme riskiyle karşı karşıya kalması konusunda bir çağrıda bulundu.

Manchester’daki Muhafazakar parti konferansında bir kararın alındığına dair haberler dolaşıyordu.

Street, hazırlıksız bir basın toplantısında Başbakan’ı uyardı: “Seviye atlama fırsatına, nesilde bir kez karşılaşılabilecek bir fırsata sırtınızı döneceksiniz.”

Proje için daha fazla özel sektör katılımıyla yeni bir finansman modeli üzerinde çalıştığını belirterek;

“Maliyetlerin bütçenin çok ötesine geçtiğini hepimiz biliyoruz ve gerçekten de bu durumu kontrol altına almaya çalışmakta haklı, bunu tamamen kabul ediyorum. Fakat bu durumu kavramak onu yeniden incelemek anlamına gelir; vazgeçmek, yenilgiyi kabul etmek, hatta geleceği iptal etmek anlamına gelmez” dedi.

Street’in müdahalesi sorulduğunda Muhafazakar Parti başkanı Greg Hands, BBC bakanlarının hâlâ delillere baktığını belirterek; “Paranın değerine bakıyoruz” diye ekledi.

Başbakan ve şansölye Jeremy Hunt, son birkaç günü HS2’nin geleceği hakkındaki soruları yanıtlamayı reddederek geçirdi.

İLGİLİ HABERLER