• 20/05/2024

BGS, İngiltere’de jeotermal ısıtma sisteminin temelini attı

 BGS, İngiltere’de jeotermal ısıtma sisteminin temelini attı

source: BGS

İngiliz Jeoloji Araştırma Kurumu (BGS), İngiltere’nin Nottinghamshire Keyworth kentindeki genel merkezinde bir jeotermal ısı pompası projesinin temelini attı.

Yaklaşık 225 metreye kadar açılan 28 sondaj deliğiyle bu, Rushcliffe’deki türünün en büyük yenilenebilir sistemi olacak.

Rushcliffe Milletvekili Ruth Edwards, 1,7 milyon £ değerindeki bu projenin çığır açan etkinliğinde hazır bulundu. Fonların çoğu Doğal Çevre Araştırma Konseyi (NERC) tarafından sağlandı ve Hükümetin Kamu Sektörü Karbonsuzlaştırma Planının da katkısıyla sağlandı.

Jeotermal ısı pompası sistemi, Keyworth sahasındaki iki binanın ısıtılması için kullanılan mevcut gaz kazanlarının kaldırılmasına olanak tanıyacak, böylece BGS’nin ısıtma faturaları okunacak ve yılda yaklaşık 30 ton CO2 tasarrufu sağlanacak.

Rushcliffe Milletvekili Ruth Edrwards “Keyworth’teki İngiliz Jeoloji Araştırmaları’nda yeni jeotermal ısı pompasının temellerini atmamın istenmesi beni gerçekten onurlandırdı. Bu, kamu sektörünün karbondan arındırılmasına yardımcı olmak için son derece heyecan verici bir fırsat. Teknolojiyi Rushcliffe’de denediğimizden ve deneme sonucunda elde edilen verilerin ülke çapındaki diğer projeleri bilgilendirmek için kullanılacağından heyecan duyuyorum. Katılan herkesi çok tebrik ediyoruz!” dedi.

İLGİLİ HABERLER