Caria Holidays

Binlerce Türk vatandaşı, Ankara Anlaşması gecikmeleri nedeniyle zor durumda

 Binlerce Türk vatandaşı, Ankara Anlaşması gecikmeleri nedeniyle zor durumda

Ankara Anlaşması ile Birleşik Krallık’a yerleşen Türk vatandaşlarının vize uzatma başvurularının hala sonuçlanmaması nedeniyle mağduriyetleri sürüyor.

Başvurularının sonuçların bekleyen kişilerin seyahat etmelerine, ev kiralamalarına ve bazı durumlarda da çalışmalarına müsaade edilmiyor.

İçişleri Bakanlığı verileri, Eylül 2021 sonu itibarıyla 8 bin 251 kişinin Ankara Anlaşması Vizesi’nin uzatma başvurusuna dair karar beklediğini gösteriyor. Buna göre önceki yıla kıyasla yüzde 54 ve 2019’a kıyaslaysa yüzde 297’lik bir artış söz konusu.

BEKLEMEYE DAYANAMADI TÜRKİYE’YE DÖNDÜ

Independent Gazetesi’nin geniş şekilde yer verdiği haberde; mağduriyet yaşayan vatandaşlardan birinin Kerim Beyaz adlı girişimci olduğu belirtildi.

Başvuru sonuçlarını 2020’nin başında Ankara Anlaşması Vizesi’yle BK’ye gelen 44 yaşındaki Kerim Beyaz, Marks and Spencer’s ve Boots gibi satış mağazaları için sıhhi ürünler ithal eden bir şirket kurmuştu.

2020 sonunda vize uzatma başvurusu yapmasına rağmen hâlâ karar çıkmadı. İşinin bir parçası olarak seyahat edememesininse binlerce sterlin gelir kaybı yaşadığı anlamına geldiğini söyledi.

Karısı ve küçük oğlu Birleşik Krallık’ta kendisine katılmayı planlıyordu ama vize işlemlerindeki gecikme nedeniyle gerçekleşmedi Dolayısıyla 7 ay boyunca onları göremedi. Beyaz, kısa süre önce Türkiye’ye dönmeye karar verdi, bu da vizesine dair karar çıkana kadar ülkeye dönemeyeceği anlamına geliyor.

Beyaz, “Bunalımdayım. İş toplantılarına katılamıyorum ve müşterilerimi kaybedeceğimden endişeleniyorum. İşim ve ailemin geleceği üzerindeki bu belirsizlik çok stresli” dedi.

BÜYÜKELÇİ ÜMİT YALÇIN: “HIZLA SONUÇLANACAĞINA İNANIYORUZ”

Türkiye Büyükelçisi Ümit Yalçın, The Independent’a yaptığı açıklamada Türk vatandaşlarının Ankara Anlaşması Vizeleri’nin (ECAA) işleme konmasıyla ilgili durumu “çok yakından takip ettiğini” söyledi ve ekledi:

Britanyalı makamların henüz karara bağlanmayan, özünde bürokratik nitelikteki vakaları hızla sonuçlandıracağına inanıyoruz.

MİLLETVEKİLİ FERYAL CLARK MECLİSTE GÜNDEME GETİRDİ

Geçen hafta Avam Kamarası’nda bu meseleyi gündeme getiren İşçi Partisi Milletvekili Feryal Clark, The Independent’a şunları söyledi:

“Gelen kutuma her gün bununla ilgili yüzlerce e-posta alıyorum. İş insanları burada, evraklarını göndermişler, tüm vergi beyannamelerini ve makbuzlarını almışlar, bütün doğru adımları atmışlar fakat beklemeye devam ediyorlar. İçişleri Bakanlığı, beklemek istemeyenlerin Türkiye’ye dönebileceğini söylüyor ama bu kişilerin çoğu yıllardır burada yaşıyor, çocukları burada okula gidiyor. Ayrılmak istemiyorlar ve sıkıca tutunuyorlar.”

İLGİLİ HABERLER