• 13/04/2024

Birleşik Krallık Maliye Bakanı Hunt, yüksek borç nedeniyle vergi indirimleri planlıyor

 Birleşik Krallık Maliye Bakanı Hunt, yüksek borç nedeniyle vergi indirimleri planlıyor

Birleşik Krallık maliye bakanı yüksek borç nedeniyle vergi indirimleri planlıyor

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt’ın önümüzdeki hafta, vergi indirimleri uygulayarak Başbakan Rishi Sunak’ın siyasi konumunu güçlendirmeyi amaçlayan bir seçim öncesi bütçe sunmaya hazırlandığı belirtildi.

Bu hamlenin, Birleşik Krallık’ın yaklaşık 2,5 trilyon sterlin ya da 3,2 trilyon dolar olan önemli borcuna ilişkin endişelere rağmen geldiği bildiriliyor.

İngiltere’nin borcu ekonomik çıktısının neredeyse %100’üne tekabül ediyor ki bu da büyük ölçüde COVID-19 salgını ve enerji sübvansiyonlarının yarattığı mali baskı nedeniyle 1960’lardan bu yana görülmemiş bir seviye.

Ekonomik büyümeyi canlandırmakta zorlanıyor

Hunt’ın önündeki zorluk, geçen yıl yaşanan sığ bir resesyonun ardından ve öngörülen yavaş büyümenin ortasında ekonomik büyümeyi canlandırmak ve aynı zamanda kamu hizmetleri ve yatırım harcamalarının artırılmasına yönelik talepleri karşılamak. Seçimlere bir yıldan az bir süre kala kamuoyu yoklamalarında İşçi Partisi’nin gerisinde kalan Muhafazakar Parti, seçim beklentilerini iyileştirmek için vergi indirimi için baskı yapıyor.

Kasım ayında Hunt, sosyal güvenlik oranlarını düşürerek ve firmalar için yatırım teşvikleri sağlayarak bir miktar mali rahatlama teklif etti. Şimdi gelir vergisi oranlarında olası indirimler, başka bir sosyal güvenlik kesintisi veya milyonlarca hane için vergi faturalarının yükselmesine neden olan gelir vergisi eşiklerinin dondurulmasının hafifletilmesi de dahil olmak üzere daha fazla vergi indirimi düşünülüyor.

Hunt’ın ek gelir elde etmek için elektronik sigaralara yeni bir vergi getirebileceğine dair haberler de var.

Ancak Hunt’ın vergi indirimlerinin, halihazırda baskı altında olan kamu hizmetleri finansmanında gelecekte yapılacak kesintilerle dengelenebileceğine dair endişeler var. İngiltere’nin bütçe denetleme kurumunun başkanı, Hunt’ın önceki bütçe güncellemesinde harcama kesintileri konusunda ayrıntı verilmemesini eleştirdi.

İLGİLİ HABERLER