Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi: “4. doz aşıya henüz gerek yok”

 Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi: “4. doz aşıya henüz gerek yok”

Birleşik Krallık sağlık uzmanlarına göre dördüncü bir Covid aşısına henüz ihtiyaç yok. Uzmanlara göre; takviye dozları yetişkinler arasında Omicron varyantından kaynaklanan ciddi hastalıklara karşı yüksek koruma sağlıyor.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Kurumu (UKHSA) verileri, takviye 3. dozdan 3 ay sonra 65 yaş ve üstü kişiler için hastaneye kaldırılmaya karşı korumanın yaklaşık %90’da kaldığını gösteriyor.

Hafif semptomatik enfeksiyona karşı koruma ise daha kısa ömürlü ve yaklaşık üç ayda yaklaşık %30’a düşüyor.

İKİ DOZ ALANLARDA KORUMA YÜZDE 50’YE DÜŞÜYOR

Rakamlar ayrıca, şu ana kadar yalnızca aşılı olanların, bir destek dozu almasının neden önemli olduğunu da gösteriyor. Sadece iki doz aşı ile şiddetli hastalıklara karşı koruma, üç ay sonra yaklaşık %70’e ve altı ay sonra %50’ye düşüyor.

Şu anda Birleşik Krallık’ta 35 milyondan fazla güçlendirici ve üçüncü doz uygulandı.

“YÜKSEK DÜZEYDE KORUMA SAĞLIYOR”

Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi JCVI’nin COVID-19 Bağışıklama Başkanı Prof Wei Shen Lim konuyla ilgili şunları söyledi:

“Mevcut veriler, takviye dozunun en savunmasız yaşlı gruplar için bile ciddi hastalıklara karşı yüksek düzeyde koruma sağlamaya devam ettiğini gösteriyor. Bu son derece cesaret verici ve güçlendirici aşının değerini vurguluyor. Omicron geniş çapta yayılmaya devam ederken, herkesi ciddi hastalıklara karşı korumalarını artırmak için takviye dozlarını ya da ilk iki dozlarını almaya çağırıyorum”

“4. DOZA HENÜZ GEREK YOK”

Ancak JCVI, klinik olarak savunmasızlara, bakım evlerinde yaşayanlara  ve 80 yaşın üzerindekilere ikinci bir destek dozu veya dördüncü aşı uygulamasına hemen gerek olmadığını açıkladı. Veriler geliştikçe daha fazla destek dozunun zamanlaması ve ihtiyacı gözden geçirilmeye devam edecek.

İLGİLİ HABERLER