Caria Holidays

Birleşik Krallık trafik ışığı sistemindeki seyahat listelerini güncelledi

 Birleşik Krallık trafik ışığı sistemindeki seyahat listelerini  güncelledi

Yaklaşık bir yılı aşkın süredir İngiltere’nin yolculara “otel karantinasını zorunlu kılan” kırmızı listesinde yer alan Türkiye için karar çıktı. Ulaştırma Bakanlığı’nın açıklamasına göre; Türkiye kırmızı listede kalmaya devam etti.

Sarı listede yeşile geçen ülkeler; Azore (Portekiz), Kanada, Danimarka, Finlandiya’, Lihyenştayn, Litvanya ve İsviçre oldular.

Sarı listeden kırmızıya geçenler ise Karadağ ve Tayland oldu.

Değişikliklerin 30 Ağustos sabah saat 4’ten itibaren yürürlüğe gireceği açıklandı.

Kırmızı liste ne anlama geliyor?

Kırmızı listede bulunan ülkelerden yalnızca İngiliz vatandaşlarının, ya da Birleşik Krallık’ta oturum izni olanların ülkeye girişine izin veriliyor.

İngiltere’ye seyahat edeceklerin son 10 gün içerisinde kırmızı listede bulunan bir ülkede bulunmaları halinde tam doz aşı yaptırmış olsalar bile 10 tam gün süreyle masrafları seyahat edenlerce karşılanmak üzere otelde karantinada kalma zorunluluğu bulunuyor.

Otelde 10 günlük karantina masrafı kişi başı 2,285 sterlin, aynı odada kalacak olan bir diğer yetişkin için 1,430 sterlin ve çocuklar için kişi başı 325 sterlin olarak bildiriliyor. Beş yaşından küçük çocuklar için ücret alınmıyor. Otel rezervasyonunun seyahat öncesinde yapılması gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER