Caria Holidays

Birleşik Krallık’ın Göç Bakanı: Sığınmacılara yeni kısıtlamalar getirilecek

 Birleşik Krallık’ın Göç Bakanı: Sığınmacılara yeni kısıtlamalar getirilecek

Birleşik Krallık’ın Göçten Sorumlu Devlet Bakanı, BK’nin “kolay lokma” olmadığını açıkça ortaya koymak için Manş Denizi’ni geçen sığınmacılara yönelik yeni bir engellemenin yolda olduğunu söyledi.

The Independent’ta yer alan habere göre Robert Jenrick, uluslararası öğrencilere de saldırarak onları, “ailelerini BK’ye getirmenin kaçamak yolu” olarak eğitimlerini kullanmak ve kamu hizmetlerine daha fazla “yük bindirmekle” suçladı.

Ancak Jenrick, Muhafazakar Partililerin bu meseleyle ilgili telaşı artarken, sığınmacı krizine hızlı bir çözüm olmadığını da itiraf ederek şöyle dedi:

“Gelecek yıllar boyunca devam edebilecek bir sorun bu.”

2022’de Manş’ı geçen toplam kişi sayısının yıl sonuna kadar 50 bine ulaşması beklenirken, İçişleri Bakanı Suella Braverman, Manş Denizi’ni geçen kişi sayısını azaltmak için gelecek hafta yeni öneriler sunacak.

Duyurudan önce Jenrick şunları söyledi:

“Göç sistemimizi amacına uygun şekilde yeniden oluşturmalıyız. Bu, her şeyin [merkezinde] caydırıcılığın bulunduğu bir sistem oluşturmak anlamına geliyor. Bu aynı zamanda gelenlere nasıl davrandığımıza bakmak da demek; böylece kimse BK’ye gelmenin kolay lokma olduğunu ve BK’nin sığınmacılar için komşumuz Avrupa Birliği’nden daha iyi bir yer olduğunu düşünmeyecek.”

10 Numara’nın (BK Başbakanlık Konutu ve Ofisi -ed.n.), BK’de okuyanların bakmakla yükümlü olduğu kişilerle ilgili daha sert kurallar getirmeyi de değerlendirdiği bilinse de Jenrick, eğitim alanların gerekçelerini sorgulayarak daha da ileri gitti.

Jenrick, GB News’a verdiği demeçte, “Ailelerini BK’ye getirmenin ve uzun süre burada kalmanın kaçamak yolu olarak üniversitelere gelenler var” dedi.

İLGİLİ HABERLER