Birleşik Krallık’ın ilk uyuşturucu tüketim odası

 Birleşik Krallık’ın ilk uyuşturucu tüketim odası

Birleşik Krallık’ın ilk uyuşturucu tüketim odası

Birleşik Krallık’ın eroin ve kokain de dâhil olmak üzere yasa dışı uyuşturuculara yönelik ilk resmi tüketim odasının daha sonra Glasgow’daki yetkililer tarafından onaylanması bekleniyor.

Tesis, ülkedeki uyuşturucu ölümleri kriziyle başa çıkmanın bir yolu olarak İskoç hükümeti tarafından destekleniyor.

Bu, kullanıcıların kendi ilaçlarını eğitimli sağlık profesyonellerinin gözetiminde hijyenik bir ortamda almasını içerecektir.

Pilot uygulama için şehrin doğu ucundaki bir sağlık merkezi kullanılacak.

Fikir yıllardır tartışılıyor ancak İskoçya’nın kıdemli hukuk görevlisinin, kullanıcıların tesisteyken yasa dışı uyuşturucu bulundurdukları için dava edilmeyeceğini söylemesinin ardından artık uygulamaya geçilebilecek.

Lord Avukat Dorothy Bain KC tarafından bu ayın başlarında savcılara yayınlanan kılavuzda, bu tür davalarda dava açılmasının “kamu yararına olmayacağı” belirtiliyordu.

Tüketim odası planı Çarşamba sabahı NHS ve konsey yetkililerini bir araya getiren Glasgow Entegrasyon Ortak Kurulu tarafından tartışılacak.

NHS ve Glasgow Belediye Meclisi yetkilileri tarafından tesis hakkında hazırlanan bir raporda, tesisin “Glasgow şehir merkezinde halka açık yerlerde düzenli olarak yaklaşık 400 ila 500 kişinin uyuşturucu enjekte etmesi” sorununu çözmeyi amaçladığı belirtiliyor.

Projeyi yürütecek olan Glasgow alkol ve uyuşturucu geri kazanım hizmetlerinin Tıbbi Direktör Yardımcısı Dr. Saket Priyadarshi, “Bununla ilgili durumun her zaman olduğu gibi şimdi de geçerli olduğunu düşünüyorum” dedi.

İLGİLİ HABERLER