Birleşik Krallık’ta bir bankacılık grubu daha fosil yakıtı desteklemekten vazgeçti

 Birleşik Krallık’ta bir bankacılık grubu daha fosil yakıtı desteklemekten vazgeçti

Birleşik Krallık orjinli iklim örgütü, Just Stop Oil’in (Sadece Petrolü Durdurun) ekim ayı boyunca düzenlediği iklim eylemlerinin ardından ülkenin önde gelen bankalarından birinden daha yeni petrol ve doğalgaz sahası projelerine kredi verilmesini yasaklayacağına dair açıklama geldi.

The Independent‘ten Donnachadh MacCarthy‘nin aktardığına göre, 20 Ekim’de Lloyds Banking Group, “sıfırdan yapılacak petrol ve doğalgaz atılımlarının (2021 sonundan önce petrol ve doğalgaz otoritesi onayı almayan sahalar) doğrudan finansmanına (proje finansmanı ya da rezerv bazlı kredilendirme yoluyla)” son verdiğini duyurdu.

Lloyds’un 2015’teki Paris İklim Zirvesi’nden bu yana fosil yakıtlara 12,6 milyar dolardan fazla yatırım yaptığı belirtiliyor. Yeni açıklama, Paris’ten bu yana fosil yakıtlara 14,8 milyar  dolar yatırım yapan NatWest‘in gelecekte yeni petrol ve doğalgaz rezervlerinin araştırılmasına yönelik proje finansmanını yasaklayacağına dair şubatta yaptığı açıklamanın ardından geldi.

Gazeteye konuşan NatWest’ten bir sözcü, “Aralık 2019’dan bu yana petrol ve doğalgaz sektöründeki pozisyonumuzu yaklaşık 1,7 milyar sterlin azalttık. Aralık 2021 itibarıyla, petrol ve doğalgaz sektöründeki toplam pozisyonumuz toplam kredilerin yüzde 0,7’sine düştü” dedi.

Birleşik Krallık’ın en büyük beş bankasının fosil yakıtlara yaptığı yatırımlar, BK küresel nüfusun yüzde 1’inden azını oluşturmasına rağmen, Paris’ten bu yana fosil yakıtlara yapılan küresel bankacılık yatırımlarının yüzde 8’ine ulaştı.

İLGİLİ HABERLER