Birleşik Krallık’ta hava durumu: Sıfırın altındaki sıcaklıkların ardından uyarılar

 Birleşik Krallık’ta hava durumu: Sıfırın altındaki sıcaklıkların ardından uyarılar

Birleşik Krallık’ta hava durumu: Sıfırın altındaki sıcaklıkların ardından uyarılar

Birleşik Krallık’ta gece sıcaklıklarının donma noktasının çok altına düşmesinin ardından İskoçya’da yoğun kar yağışı uyarısı yapıldı.

Meteoroloji Ofisi, Perşembe günü sık sık yağan kar yağışının Kuzey Adalar ile kuzeybatı İskoçya’yı etkileyeceğini ve seyahat, enerji ve iletişimi aksatabileceğini söyledi.

Birleşik Krallık’ın dört ülkesinde de buz ve kar için sarı uyarılar mevcut.

İskoçya’da çarşamba gecesi sıcaklık -13,6 dereceye kadar düştü.

Met Office, Highlands’deki Tulloch Köprüsü’ndeki geçici rakamı kaydetti.

Met Office tahmincisi Simon Partridge, “Salı gecesi bu kışın en soğuk gecesiydi ve Çarşamba gecesi aslında kışın şu ana kadarki en soğuk ikinci gecesi olarak geliyor” dedi.

Salı gecesi İskoç Dağlık Bölgesi’ndeki Dalwhinnie’de cıva -14C’ye (6,8F) düştü ve bu, 2019’dan bu yana en soğuk Ocak gecesi oldu.

Birleşik Krallık’ın başka yerlerinde, İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’da şimdiye kadar kışın en soğuk geceleri kaydedildi.

Bunlar:

-11.1C Shap, Benson, İngiltere

-9.4C Sennybridge, Galler

-7.2C Katesbridge, Kuzey İrlanda

Kuzey Kutbu’ndan gelen soğuk havanın etkisiyle sıcaklıkların hafta sonuna kadar düşük kalması bekleniyor.

Perşembe günü İskoçya’nın kuzeyi ve Kuzey İrlanda’ya daha fazla kar sağanakları gelmesi, doğu kıyısında, Doğu Anglia’ya kadar güneyde ve Galler’in batı kıyısında muhtemelen Devon ve Cornwall’un bir kısmını etkileyecek şekilde kar sağanakları gelmesi bekleniyor.

Shetland Adaları ve İskoçya’nın uzak kuzeyi için Perşembe günü saat 18:00 GMT’ye kadar sarı renkli bir uyarı yürürlükte olacak.

Partridge, “Orada daha çok sağanak kar göreceğiz. Ama aynı zamanda oldukça sert rüzgarlar da olacak, dolayısıyla çok fazla kar yağacak” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER