Birleşik Krallık’ta üniversite ücretleri ne kadar? Mezun Rotası uygulaması nasıl işliyor?

 Birleşik Krallık’ta üniversite ücretleri ne kadar? Mezun Rotası uygulaması nasıl işliyor?

İngiltere’de binlerce öğrenciyi ilgilendiren üniversiteye giriş sınavı sonuçları Perşembe günü açıklanacak.

Ancak hem İngiltere’de hem Türkiye’de yaşam maliyetlinin artmasıyla birlikte, üniversite fiyatları da yükselmeye devam ediyor.

Bu yüzden birçok kişi masraflara katlanmaya değip değmeyeceğini merak ediyor olabilir.

Birleşik Krallık’ta üniversite ücretleri ne kadar?

BBC Eğitim Muhabiri Hazel Shearing, İngiltere’de üniversite masraflarının büyük bölümünü okullara ödenen harç ücretlerinin oluşturduğunu belirtiyor. Maksimum yıllık ücret, Birleşik Krallık’taki ülkeler arasında uluslararası öğrencilerin başvurdukları ülkelere göre farklılık gösterebiliyor. Ülkelerin vatandaş öğrencilere uyguladıkları ücretler şu şekilde:

İngiltere: 9 bin 250 sterlin

Galler: 9 bin sterlin

Kuzey İrlanda: Kuzey İrlandalı öğrenciler için 4 bin 630 sterlin diğer Birleşik Krallık öğrencileri için 9 bin 250 sterlin

İskoçya: Çoğu İskoç öğrenci için ücretsiz – devlet finansmanı kriterlerini karşıladıkları sürece – ve diğer Birleşik Krallık öğrencileri için 9 bin 250 sterlin.

İskoçya’da eğitim genellikle ücretsiz olsa da üniversite kontenjanları sınırlı tutuluyor.

Yerleşik olmayan öğrenciler yani Birleşik Krallık dışından başvuran uluslararası statüdeki öğrenciler için okul ücretleri daha yüksek.

Birleşik Krallık çapında yapılan ve 2007-2021 yıllarını kapsayan Reddin anketine göre İngiltere’deki üniversitelerin yıllık ücretleri 10 bin sterlinden başlıyor ve 38 bin sterline kadar çıkabiliyor. Tıp bölümleri için bu fiyatlar daha da yükselebiliyor.

Bunların yanında konaklama masrafları da önemli bir kalem. Konaklama seçenekleri arasında üniversiteye ait konaklama imkanları daha uygun seçenekler olarak öne çıkıyor. Öğrenci konutları birliği Unipol’e göre, 2021-22 döneminde üniversiteye ait odaların ortalama kirası yıllık 6 bin 227 sterlinken özel kurumlara ait ücretler oda başına 7 bin 732 sterlindi.

British Council’e göre Birleşik Krallık’ta üniversiteye gitmek isteyenler için harç ücretleri genellikle yıllık 15 ile 26 bin sterlin arasında değişiyor.

Buna ek olarak yaşam masrafları aylık 800 ile 1300 sterlin arasında. Haftalık alışveriş masrafıysa kişi başına ortalama 30 sterlin.

İLGİLİ HABERLER