Caria Holidays

Birleşik Krallık’ta uzmanlar sığınmacılara çalışma hakkını tartışıyor

 Birleşik Krallık’ta uzmanlar sığınmacılara çalışma hakkını tartışıyor

Birleşik Krallık’ta uzmanlar sığınmacılara çalışma hakkını tartışıyor

Sivil toplum kuruluşları ve uzmanlar, yasadışı yollardan Birleşik Krallık’a tekneyle gelen binlerce sığınmacıya ev sahipliği maliyetini düşürmek amacıyla çalışma izni verilmesi için kampanya yürütüyor.

AFP’nin haberine göre Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Paris’te yaptıkları zirvede Manş Denizi üzerinden İngiltere’ye gelen düzensiz göç dalgası konusuna odaklanıldı. Görüşme, Downing Street’in iltica hakkını kısıtlayan bir yasa çıkarmasından bu yana yaşanan tartışmaların ortasında gerçekleşti. Sivil toplum kuruluşları ve uzmanlar, otellere aylarca hatta yıllarca fahiş fiyatlar ödemek yerine, sığınmacıların dosyalarının işlenmesinin hızlandırılması için harekete geçme çağrısında bulundu.

İçişleri Bakanı Suella Braverman, Birleşik Krallık’ta sığınmacılar için günlük otel konaklama maliyetinin 6 milyon sterlin (6,8 milyon euro) olduğunu ve ayrıca küçük bir haftalık geçim ödeneği almaya hak kazandıklarını açıkladı.

Söz konusu durum, 160 bin mülteci başvurusu dosyasının birikmesinden bu yana kamu hazinesine büyük yük bindirdi.

Bakana göre, toplam maliyet yıllık üç milyar sterlini buluyor. Birmingham Üniversitesi’nde göç araştırmaları profesörü olan Nando Sigona, “Sorun paraysa, neden sığınmacıların çalışmalarına ve taleplerini daha hızlı işleme koymalarına yardımcı olmuyorsunuz?” dedi.

İLGİLİ HABERLER