Birleşik Krallık’taki çocukların yüzde 76’sı doğada daha çok zaman geçirmek istiyor

 Birleşik Krallık’taki çocukların yüzde 76’sı doğada daha çok zaman geçirmek istiyor

Aaron Chown/PA)

Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırma, çocukların yüzde 75’inden fazlasının doğada daha fazla zaman geçirmek istediğini gösterdi. The Guardian’ın aktardığına göre, “National Trust” ve First News işbirliğiyle yapılan ankete katılan 1000 çocuk ve 1000 ebeveyn, doğal mirasın korunmasına yönelik görüşlerini paylaştı.

Ankete katılan çocukların yüzde 76’sı, doğada daha fazla vakit geçirmek istediklerini belirtirken, yüzde 56’sı doğaya daha kolay erişim istediğini ifade etti. Ancak ebeveynlerin yüzde 63’ü, çocuklarını haftada bir ya da daha az doğal alana götürebildiğini dile getirdi ve bunun en büyük nedeni olarak “erişim zorluğu” gösterildi.

Hükümete Çağrı: Yeşil Alanlara Ulaşımın Kolaylaştırılması

Ankette ebeveynlerin yüzde 80’i, hükümetin çocukların yaşadığı bölgelere en fazla 15 dakika yürüme mesafesinde yeşil alanlar sağlaması gerektiği görüşünü paylaştı. National Trust, bu isteği yerine getirmesi için hükümete çağrıda bulundu.

Doğada Geçirilen Zamanın Önemi

Araştırmalar, doğada geçirilen zamanın çocukların akciğer sağlığı, kemik yapısının güçlenmesi ve psikolojisi üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Ancak resmi verilere göre, nüfusun yüzde 38’i yeşil alanlardan 15 dakika uzaklıkta yaşıyor.

Hükümetin Tutumu

Başbakan Rishi Sunak, 2023’te herkesin en fazla 15 dakika uzaklıkta yeşil alanlara erişimi olması gerektiğini açıklamıştı. Ancak The Guardian’ın belgeleri, hükümetin bu hedefe ulaşma niyetinde olmadığını ortaya koymuştu.

İLGİLİ HABERLER