Boris Johnson: “Covid risk olmaya devam ediyor”

 Boris Johnson: “Covid risk olmaya devam ediyor”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Johnson, Covid-19’la mücadelede İngiltere baş tıp görevlisi Prof. Chris Whitty ve danışmanı Patrick Vallance ile basın toplantısı düzenledi.

Korona virüs salgınının İngiltere ve dünya için bir risk olmaya devam ettiğini belirten Johnson henüz aşı olmayanların aşılarını yaptırmaları çağrısını yineledi.

Johnson liderliğindeki hükümetin, A planı olarak daha çok aşı ve testi teşvik edeceği, “B planı” kapsamında ise NHS’in kilitlenmesini önlemek için maske kullanımı dahil daha fazla Covid-19 önlemini de yedekte tutacağı belirtildi.

AŞI PASAPORTU OLASILIĞI TAMAMEN SONLANMADI

Boris Johnson, aşı pasaportlarını zorunlu kılma olasılığının da tamamen sonlanmadığını söyledi.

“YETİŞKİNLERİN YÜZDE 90’NDA ANTİKOR VAR”

Johnson, 16 yaşın üzerindekilerin yüzde 80’inin artık çift doz aşılı olduğuna ve yetişkinlerin yüzde 90’ında antikorların bulunduğuna işaret ederek, “Yaşınıza bağlı olarak, aşısızsanız ölme ihtimalinizin, her iki aşıyı da yaptırmış olanlara göre 9 kat daha fazla” dedi.

“HALA AŞILANMASI GEREKEN 5 MİLYONDAN FAZLA İNSAN VAR”

Aşıların ölüm oranlarını azaltmada büyük fark yarattığını söyleyen Johnson, hâlâ aşı olması gereken 5 milyondan fazla kişi olduğuna da dikkati çekti. Johnson, bu kişilerin aşı olmaları için teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Aşı savunduğumuz en önemli şey olmalı” ifadesine yer verdi.

İLGİLİ HABERLER