Boris Johnson’dan Omicron uyarısı: “Aşılar hayati önem taşıyor”

 Boris Johnson’dan Omicron uyarısı: “Aşılar hayati önem taşıyor”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson vaka sayısındaki rekor artış sonrası basın toplantısı düzenledi.

Johnson, Omicron varyantının ülke genelinde yayılmaya devam etmesi üzerine aşıların hayati önem taşıdığını belirterek, aşılama programı için destek çalışmalarına yardımcı olmak adına 20 bin kişinin gönüllü olduğunu ve toplam 33 bin gönüllünün programa destek verdiğini söyledi. Johnson, 70 yaş ve üzerindekilerin yüzde 80’inden fazlasının, 12 yaş ve üzerindeki nüfusun ise yüzde 44’ünden fazlasının güçlendirici aşılarını olduklarını belirtti.

DAHA HIZLI AŞILAMA YAPILACAK

Johnson, Perşembe gününden itibaren “işleri daha da hızlandırmak” için aşılardan sonraki 15 dakikalık bekleme süresinin kaldırılacağı ve daha hızlı aşılama yapılacağını söyledi.

12 – 15 YAŞ GRUBUNA 2. DOZ AÇILACAK

Pazartesi gününden itibaren 12 ila 15 yaşındaki çocukların ikinci doz Covid-19 aşılarını olmaları için aşı randevularının açılacağını aktaran Johnson, “Çocuklarımızı okula göndermenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, bu yüzden çocuklarımızın ve gençlerimizin gelecek dönemden önce aşılandığından emin olmalıyız” dedi.

HASTANEYE BAŞVURULAR ARTTI

Johnson, korona virüs nedeniyle ülke genelinde hastaneye başvuruların arttığını söylerken, güçlendirici aşılarını olan yaşlı nüfus arasında hastaneye başvuruların düşüş gösterdiğini söyledi. Johnson ülke genelinde hastaneye yatışların yüzde 10, başkent Londra’da ise neredeyse 3’te 1 oranında arttığını kaydetti.

Johnson, şu anda yapılacak doğru şeyin B Planı önlemlerini uygulamak olduğunu ve ülkede daha fazla kısıtlamaya gerek duyulmadığını söyledi.

İLGİLİ HABERLER