Boris Johnson’ın WhatsApp mesajlaşmaları üzerinden Covid soruşturması hazırlıkları sürüyor

 Boris Johnson’ın WhatsApp mesajlaşmaları üzerinden Covid soruşturması hazırlıkları sürüyor

Boris Johnson’ın WhatsApp mesajlaşmaları üzerinden Covid soruşturması hazırlıkları sürüyor

İngiltere’de hükümetin, eski Başbakan Boris Johnson’ın düzeltilmemiş WhatsApp mesajlarını ve günlük girişlerini Covid soruşturması için teslim etmesi için saat 16:00’ya kadar süresi var.

Duruşmaları iki hafta içinde başlayacak olan soruşturmaya ifade verecek isimler arasında eski Başbakan da var.

Kabine Ofisi soruşturmaya Johnson’ın mesajlarını verdi, ancak birçok kısmı boş bırakılmış veya düzeltilmiş.

Soruşturma, düzeltilmemiş materyali yayınlamamanın cezai bir suç olacağını söylüyor.

Materyal, eşzamanlı notların yanı sıra Bay Johnson ile kabine bakanları, danışmanları ve üst düzey memurlar arasındaki WhatsApp mesajlarını içeren 24 not defterini içeriyor.

Downing Street, kişisel mesajlar veya pandemiyle ilgili olmayan içerik gibi bazı materyallerin soruşturmayla “kesin bir şekilde alakasız” olduğunu ve soruşturmanın hükümeti bunları ifşa etmeye zorlama gücünün olmadığını söyledi.

Bunun istenmeyen bir emsal oluşturabileceği ve “gelecekte politika formülasyonu üzerinde olası bir olumsuz etkiye” sahip olabileceği endişelerini dile getirdi.

Bununla birlikte, Covid soruşturmasına başkanlık eden çapraz sorgu meslektaşı Broness Hallett, neyin alakalı olduğuna karar vermenin hükümetin değil, kendisinin rolü olduğunu söyledi.

Başlangıçta Kabine Ofisi tarafından alakasız olarak değerlendirilen pasajların, Sarah Everard’ın öldürülmesinin ardından protestolar sırasında Büyükşehir Polisi tarafından Covid düzenlemelerinin uygulanması hakkında başbakan ve danışmanları arasındaki tartışmaları içerdiğini söyledi.

Bu redaksiyonların artık kaldırıldığını ancak “bunun umut verici bir başlangıç ​​olmadığını” söyledi.

Hükümet resmi olarak nasıl yanıt vereceğini söylemedi, ancak Whitehall kaynakları bakanların pozisyonlarından emin olduklarını açıkça belirtti.

İLGİLİ HABERLER