Braverman: “American Bully XL türünü yasaklamaya hazırlanıyoruz”

 Braverman: “American Bully XL türünü yasaklamaya hazırlanıyoruz”

Yasaktan önce kısırlaştırılacak American Bully XL köpekler için nakit ödeme teklifi

İçişleri Bakanı Suella Braverman, “ölümcül” American Bully XL köpeklerinin yasaklanması konusunda “acil” olarak harekete geçildiğini duyurdu.

Cumartesi günü Birmingham’da bir köpeğin 11 yaşındaki bir kız çocuğuna saldırmasının ardından görüntüler internette yayınlandı.

Braverman, saldırının “dehşet verici” olduğunu ve türün çocuklar için özellikle tehlike oluşturduğunu söyledi.

West Midlands Polisi, Bordesley Green’de köpek gezdirilirken kızın ısırılmasıyla ilgili soruşturma başlattı. Olaya müdahale eden iki adam da ısırılarak omuzlarından ve kollarından yaralandı. Soruşturmalar devam ederken köpek, köpek kulübelerinin güvenliğini sağlamak üzere nakledilmeden önce kontrol edilmek üzere yerel bir veterinere götürüldü.

Braverman: “Dehşet verici”

Saldırının telefon görüntülerinin sosyal medyada yayılmasının ardından Braverman; “Bu dehşet verici. Amerikan XL, topluluklarımız, özellikle de çocuklar için açık ve ölümcül bir tehlike. Böyle devam edemeyiz. Bunların yasaklanması konusunda çalışmalar yapacağız” dedi.

Eski Adalet Bakanı Sir Robert Buckland da şunları söyledi: “XL köpeklerin insanlara, evcil hayvanlara ve çiftlik hayvanlarına yönelik saldırılarının artmasından derin endişe duyuyorum. Hükümet harekete geçmeli ve bu köpekleri yasaklamalı.”

American Bully XL halihazırda herhangi bir yasal kısıtlamaya tabi değil.

İLGİLİ HABERLER