• 18/05/2024

Brexit sınırında yaşanan sorunlar nedeniyle bozulabilir ürünlerin ithalatı 20 saat gecikti

 Brexit sınırında yaşanan sorunlar nedeniyle bozulabilir ürünlerin ithalatı 20 saat gecikti

Neil Hall/EPA

İngiltere’deki Brexit sınırlarında yaşanan BT kesintileri, bozulabilir ürünlerin ülkeye girişini 20 saate kadar geciktiriyor. Et, peynir ve kesme çiçek taşıyan kamyonlar gecikme yaşarken, bazı perakendecilerin siparişleri reddettiği belirtiliyor.

AB’den gelen gıda ve bitki taşıyan kamyonlar, hükümetin BT sistemlerindeki arızalar nedeniyle İngiltere’nin en yoğun Brexit sınır biriminde uzun saatler tutuluyor. Geçen hafta sonu yaşanan aksaklıklar nedeniyle düzinelerce kamyon, BT sisteminin çökmesi nedeniyle Dover ve Manş tüneline hizmet veren hükümet kontrol noktalarında sekiz ila 20 saat süreyle bekletildi.

İthalatçıların Endişesi

İthalatçılar, belgelerin manuel olarak kontrol edilmesi gerektiği için sürenin uzadığını ve kamyonların sınırlarda uzun süre beklediğini belirtiyor. Bu durumun müşterilerin teslimat almasını geciktirdiği ve işletmelere maliyet oluşturduğu ifade ediliyor.

Hükümetin Açıklaması

Hükümet yetkilileri, BT sistemlerindeki sorunların farkında olduklarını ve çözüm için çalıştıklarını belirtti. Sorunun çözülmesi ve normal işleyişe dönülmesi için çaba harcanıyor.

İLGİLİ HABERLER