• 22/04/2024

Brexit’in 7’nci yılında pişmanlık belirtileri

 Brexit’in 7’nci yılında pişmanlık belirtileri

Brexit’in 7’nci yılında pişmanlık belirtileri

İngiltere’nin 47 yıllık AB üyeliği 7 yıl önce sona erdi. Brexit referandumunda yüzde 52 ile ayrılma kararı veren İngilizler şimdi pişmanlık duyuyor.

Son yapılan ankete göre halkın yüzde 56’sı Brexit’in yanlış olduğunu düşünüyor.

Brexit sürecinde İngiltere’de siyasi krizler yaşandı. AB ile anlaşma sağlayamayan eski başbakan Theresa May istifa etti. Yerine gelen Boris Johnson da parlamentodan anlaşmayı geçiremedi. Brexit tarihi üç kez ertelendi.

Johnson, 2019’da erken seçim kararı aldı. Muhafazakar Parti seçimi kazandı ve Johnson Brexit anlaşmasını parlamentodan geçirdi. İngiltere ve AB arasında ticaret başta olmak üzere yeni ilişkiler belirlenmeye çalışıldı.

AB, bu kadar kısa sürede her konuda anlaşmaya varmanın mümkün olmadığını söyledi. İngiltere ise 2020 sonunda biten geçiş sürecini uzatmayacağını ve anlaşmasız ayrılmaya hazır olduğunu açıkladı.

İngiltere, Brexit sonrası başlayan geçiş sürecinin bitmesiyle 47 yıl önce katıldığı Birlikten fiilen ayrıldığını, 31 Aralık 2020’de yerel saatle 23.00’te (TSİ 02.00) Big Ben çanının çalınmasıyla duyurdu. Bu tarih itibarıyla iki taraf arasındaki ticaret, seyahat, göç, hukuk ve güvenlik gibi konularda yeni düzenlemeler yürürlüğe girdi.

İngilizler, AB ülkelerinde süresiz oturma ve çalışma izni hakkını kaybetti. AB üyesi ülkelerin vatandaşları da İngiltere’de ancak gerekli göç koşullarını karşılamaları durumunda yaşayabilme hakkına sahip oldu.

İLGİLİ HABERLER