Brexit’in mimarlarından Nigel Farage Seçim Yarışına Katıldı

 Brexit’in mimarlarından Nigel Farage Seçim Yarışına Katıldı

Jill Mead /The Guardian

Brexit’in önde gelen mimarlarından İngiliz siyasetçi Nigel Farage, hafta başında yaptığı açıklamada Reform UK Partisi’nin liderliğine geri döndüğünü ve genel seçimlerde aday olacağını duyurdu. Bu gelişme, İngiltere’de 4 Temmuz’da yapılacak genel seçimler öncesinde siyasi dengeleri sarsabilir.

Kamuoyu yoklamalarına göre, İşçi Partisi’nin seçimlerde zafer kazanması ve Muhafazakar Parti’nin ağır bir yenilgi alması bekleniyor. Farage’ın adaylığını açıklaması, Muhafazakar Parti için bir başka darbe anlamına gelebilir.

BBC’nin Analizi: Sağ Oylar Bölünebilir

BBC politika muhabiri Ione Wells, Farage’ın seçimlere katılımının Muhafazakar Parti’yi daha da zayıflatabileceğini ve partiyi bu şekilde ele geçirmeyi amaçlayabileceğini belirtti. Farage, daha önce ABD’de Donald Trump’ın kampanyasına destek vermek amacıyla İngiltere seçimlerinde aday olmayacağını söylemişti, ancak şimdi bu kararını değiştirdiğini açıkladı.

Göçmen Karşıtı Politikalar

Farage’ın liderlik ettiği Reform UK Partisi, göçmen karşıtı politikalarıyla biliniyor. Farage, bir basın toplantısında fikrini değiştirdiğini belirterek, “Bu her zaman zayıflık değil, bazen de gücün sembolüdür” dedi. Farage’ın adaylığının partisinin oy oranlarını olumlu etkilemesi bekleniyor.

Sunak’ın Stratejisi ve Vaatleri

Muhafazakar Parti lideri Rishi Sunak, Reform UK Partisi tarafından ikna edilen seçmenleri geri kazanmak için emeklilerin maaşlarındaki vergileri düşürmek ve askerliğin geri getirilmesi gibi çeşitli vaatlerde bulunuyor. Sunak, Farage’ın yarışa katılmasından çekinmediğini belirterek, Reform UK’e verilen her oyun İşçi Partisi’ne yarayacağını söyledi.

İşçi Partisi’nin Beklentileri

BBC muhabiri Ione Wells, Farage’ın adaylığının sağ oyları böleceğini ve bazı İşçi Partisi milletvekillerinin bu durumdan memnun olduğunu aktardı. Farage’ın aday olduğu Clacton, AB’den ayrılmayı güçlü bir şekilde destekleyen bölgelerden biri. 2019’da Farage’ın o zamanki ismiyle Brexit Partisi, sağ oyları bölmemek için buradan aday çıkarmamıştı.

Farage’ın Kampanyası ve Tepkiler

Pazartesi günkü konuşmasında Farage, İşçi Partisi’nin seçimleri kazanacağını düşündüğünü ve amacının muhalefeti şekillendirmek olduğunu belirtti. Farage’ın Clacton’daki seçim kampanyası sırasında bir kadın, ona içecek fırlattı. Olayla ilgili iki kişi gözaltına alındı. Essex polisi, saldırı şüphesiyle 25 yaşındaki kadının gözaltına alındığını duyurdu.

İLGİLİ HABERLER