• 13/04/2024

Britanya’da filmlerde seks ve çıplaklık için 15 yaş altı sınırı sıklaştırılacak

 Britanya’da filmlerde seks ve çıplaklık için 15 yaş altı sınırı sıklaştırılacak

Getty Images

Daha önce 12 veya 12A derecelendirmesine sahip filmlerde kabul edilen seks sahnelerinin, güncellenen yönergelere göre artık 15 olarak derecelendirilme olasılığının daha yüksek olduğu bildirildi.

Britanya Film Sınıflandırma Kurulu, insanların 15 yaşın altındaki izleyiciler tarafından ne kadar çok seks ve çıplaklık görülebileceği konusunda daha fazla endişe duymaya başladığını açıkladı.

BBFC yakın zamanda seks, şiddet, uyuşturucu kullanımı ve ekrandaki dil kullanımına yönelik tutumların nasıl değiştiğini öğrenmek için 12.000 kişiyle anket yaptı. İzleyicilerin artık 12/12A ve 15 sınırındaki seks sahnelerine “daha temkinli bir yaklaşım” istedikleri belirtildi.

12 puanı, birinin filmi izleyebilmesi için bu yaşın üzerinde olması gerektiği anlamına gelirken, 12A puanı da 12 yaşın altındaki çocukların yalnızca bir yetişkin eşliğinde gidebileceği anlamına geliyor. Bu derecelendirmelere sahip filmler için mevcut kurallar, cinsel aktivitenin “kısa ve gizli bir şekilde tasvir edilebileceğini”, cinsel bağlamda çıplaklığın ise “kısa ve gizli olması gerektiğini” ortaya koyuyor.

15 dereceli bir filmde cinsel aktivite “ancak genellikle güçlü ayrıntılar olmadan” gösterilebilirken, cinsel çıplaklığa izin veriliyor “ancak güçlü ayrıntıların muhtemelen kısa veya komik bir bağlamda sunulması gerekiyor”.

Araştırma ayrıca izleyicilerin, sınıflandırmanın özellikle çizgi roman bağlamlarında 15 ve 18 sınırındaki bazı cinsiyet referanslarına karşı daha hoşgörülü olmasından memnun olduklarını gösterdi.

İLGİLİ HABERLER