Britanya’daki Ukraynalıların istihdam oranı yüzde 42’ye yükseldi

 Britanya’daki Ukraynalıların istihdam oranı yüzde 42’ye yükseldi

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından yürütülen İnsani Müdahale İçgörü Anketi’ne (UKHRIS) göre, Britanya’da yaşayan Ukraynalıların yaklaşık yüzde 42’si 4 Ağustos itibarıyla çalışıyordu.

The Independent’ta yer alan habere göre, istihdam edilenlerin çoğunluğu (yüzde 63) sürekli bir işe sahip olduğunu söylerken, dörtte biriyse geçici işte çalıştığını belirtti. Ukraynalıların en yaygın çalıştığı sektörler konaklama veya gıda hizmeti (yüzde 29), imalat (yüzde 8) ve toptan ve perakende ticaret (yüzde 8) çıkarken; yüzde 28’i “diğer” seçeneğini bildirdi.

Katılımcıların yaklaşık yüzde 37’si, gelecek üç ay hayatlarını idame ettirecek kadar paraya sahip olduklarını söyledi. Bu oran, nisanda yüzde 26’ydı.

Geçen ay hükümet, her ikisi de Rusya’nın istilasının ardından martta başlatılan Ukrayna Aile Programı ve Ukrayna için Evler Programı kapsamında Ukrayna’dan 100 bin kişinin BK’ye geldiğini duyurmuştu.

Bu programlar, Ukrayna yurttaşlarının ve onların aile üyelerinin üç yıla kadar BK’de yaşamak ve çalışmak üzere başvurmalarına olanak tanıyor.

İLGİLİ HABERLER