Caria Holidays

Britanyalı siyasetçiler, İranlı ve Rus hackerların hedefinde

 Britanyalı siyasetçiler, İranlı ve Rus hackerların hedefinde

Birleşik Krallık’ın Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), İranlı ve Rus hackerların Britanyalı siyasetçileri ve gazetecileri hedef aldığını öne sürdü.

Güvenlik ve istihbarat kurumu Devlet İletişim Genel Merkezi’ne (GCHQ) bağlı NSCS, bugün yayımladığı açıklamada, hackerların İran ve Rusya’yla ilgili araştırma yapan kişilerin bilgilerini çalmak için faaliyetlerini artırdığını savundu.

DEVLET YETKİLİLERİNİ HEDEF ALIYOR

Hackerların Birleşik Krallık’ın dış politikasıyla ilgili hassas bilgilere erişmeye çalıştığı, bunun için devlet yetkililerini ve düşünce kuruluşlarını da hedef aldığı ileri sürüldü.

Siber saldırı gruplarının, sahte hesaplar kullanarak farklı konularda e-postalar ve Zoom davetleri gönderdiğini, karşı taraf bunları açtığında bilgisayarlarına ya da telefonlarına eriştikleri ifade edildi.

Açıklamada, APT42 adlı İranlı hacker grubunun İran Devrim Muhafızları Ordusu’yla, Seaborgium adlı Rus hacker grubunun da Kremlin yönetimiyle ilişkili olduğu iddia edildi.

Google Cloud’un siber güvenlik birimi Mandiant, eylülde yayımladığı raporda İranlı hackerları “devlet destekli siber ajanlık grubu” diye nitelemişti.

Seaborgium ise eski MI6 Başkanı Sör Richard Dearlove’a düzenlenen siber saldırıdan sorumlu tutulmuştu.

İLGİLİ HABERLER