Büyük Britanya’da Arızalı “Akıllı Sayaç” Sayısı 4 Milyona Yaklaştı

 Büyük Britanya’da Arızalı “Akıllı Sayaç” Sayısı 4 Milyona Yaklaştı

PA

Büyük Britanya’da işlevsiz olan akıllı sayaç sayısı son verilere göre bir milyondan fazla arttı. Enerji Güvenliği ve Sıfır Net Departmanı (EGSND) verilerine göre, Haziran 2023 itibarıyla akıllı modda çalışmayan 2.7 milyon sayaç bulunuyordu – yıl sonuna kadar bu sayı 3.98 milyona yükseldi.

Müşteriler, arızalı sayaçlardan kaynaklanan büyük faturalarla karşılaştıklarını bildirdi ve EGSND, artışın azınlıkta olan tedarikçilerin raporlama hatalarından kaynaklandığından endişe duyduğunu belirtti.

Enerji Birliği ve Tedbirler

Energy UK, enerji endüstrisi için ticaret birliği olarak, tedarikçilerin arızalı sayaçları değiştirmekle yükümlü olduklarını belirtti. Akıllı sayaçlar, bir hane halkının ne kadar gaz ve elektrik kullandığını ölçer ve neredeyse gerçek zamanlı olarak maliyetini gösteriyor. Bunlar, okumaları enerji tedarikçilerine uzaktan bağlantı üzerinden iletiliyor (akıllı mod).

Müşteri Deneyimleri

Bazı müşteriler, tahmini faturalara dayanmak zorunda kaldıklarını ve bu durumun düzeltilmesinin tedarikçinin manuel sayaç okumalarına sahip olana kadar beklemeleri gerektiğini belirtti. Ancak, bazı müşteriler fazla ödeme yapmış ve paralarını geri almakta zorlanmış veya az ödeme yapmış ve borçlanmış olan müşteriler.

Sorunları Yaşayan Bireylerin Hikayeleri

Peta Butler ve Dianne Green gibi bazı bireyler, akıllı sayaç sorunlarıyla mücadele ediyorlar. Butler, 79 yaşında ve Tunbridge Wells yakınlarında yaşıyor. Green ise 75 yaşında ve Doğu Sussex’te yaşıyor.

Butler, yaklaşık £3,500’e ulaşan bir enerji faturasıyla karşı karşıya kaldı ve Utility Warehouse tarafından geri ödeme aldı ancak bu miktar beklentilerini karşılamadı. Green ise British Gas tarafından sağlanan hizmetten memnun kalmadı ve beklediği desteği alamadı.

Hükümetin Yanıtı ve Önlemler

Enerji Verimliliği ve Yeşil Finans Bakanı Lord Callanan, Ofgem’e, sorunları çözmeyen tedarikçilerin hesap verebilirliğini sağlamak için “harekete geçme” çağrısında bulundu. Ofgem, tedarikçilere bağlantı sorunlarını nasıl ele alacaklarını daha ayrıntılı olarak açıklamalarını istedi. Müşterilerin bu konuda şikayetleri varsa, önce tedarikçilerine başvurmaları ve çözüm bulunmazsa ombudsmana başvurmaları gerektiğini belirtti.

İLGİLİ HABERLER