• 18/05/2024

Cameron: “İsrail’e yönelik saldırı İran için ‘çifte yenilgi’ ile sonuçlandı”

 Cameron: “İsrail’e yönelik saldırı İran için ‘çifte yenilgi’ ile sonuçlandı”

SUZANNE PLUNKETT/REUTERS

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, İran’ın saldırısını “pervasız ve tehlikeli bir şey” olarak nitelendirerek, Tahran’ın saldırısının İsrail’e zarar vermemesi nedeniyle “çifte yenilgi” olduğunu söyledi.

Sky News yayınına katılan Cameron, saldırının büyük bir saldırı olduğunu vurgulayarak “301 silah – 110 balistik füze ve 40 seyir füzesi” bulunduğunu belirtti.

Cameron; “Eğer bu sabah İsrail’de oturuyorsanız, oldukça doğru düşünüyorsunuz, buna yanıt verme konusunda her türlü hakkınız var ve onlar da veriyorlar, ancak biz bu olayların tırmandırılmaması konusunda ısrar ediyoruz. Umudumuz, misilleme niteliğinde bir yanıt olmaması ve bunun yerine dünyanın odağının Hamas’a kayması gerektiğidir. O rehineleri hâlâ ellerinde tutuyorlar. Onlara, rehinelerin bir kısmının karşılığında tutukluların İsrail hapishanelerinden serbest bırakılması yönünde bir anlaşma teklif edildi ve çatışmalara bir ara verilecek. Bundan sonra olması gereken de budur” dedi.

Cameron şöyle devam etti: “Yapılması gereken akıllıca şeyin aslında İran’ın saldırısının başarısızlıkla sonuçlandığını kabul etmek olduğunu düşünüyorum. Biz buna, İran’ın kötü niyetli etkisine odaklanmayı sürdürmek ve aslında Gazze’de olup bitenlere bakıp rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak istiyoruz.”

İLGİLİ HABERLER