• 01/03/2024

Çay Kasesinde “Gönül”: Japon Kültürünün Yunus Emre ile Karşılaşması

 Çay Kasesinde “Gönül”: Japon Kültürünün Yunus Emre ile Karşılaşması

Japon akademisyen Naoki Yamamoto ile Yunus Emre’nin şiiri ile Japon kültürü arasındaki tasavvufi anlamdaki benzerlikler üzerine söyleşi ve geleneksel Japon çay seremonisi yapıldı.

Londra Yunus Emre Enstitüsü 9 Haziran Perşembe günü, akşam saat 7:00’de Japon akademisyen Dr Naoki Yamamoto ile büyük şair Yunus Emre’nin şiirlerinden hareketleTürk kültürü ile Japon kültürü arasındaki benzerliklerin ele alındığı bir etkinlik düzenledi. Dr Yamamoto, konuşmacı olarak katıldığı bu etkinlikte katılımcıların hem yapımında yer aldığı hem de geleneksel matcha çayını tatma fırsatına sahip oldukları eşsiz bir geleneksel Japon çay seremonisi yaptı.

Dr Yamamoto konuşmasında Yunus Emre’nin kutsal, doğa ve insan anlayışı ile Japon kültürünün ilahi olan, doğa ve insanlık arasındaki uyumu merkeze alan düşünce biçiminin benzer yönlerini inceledi.  Osmanlı tasavvufu ve geleneksel Japon kültürü alanında uzman Dr Naoki Yamamoto, geleneksel Japon çay seremonisi eşliğinde yaptığı sunumunda Yunus Emre’nin tasavvuf anlayışı, şiirlerinin kendisinde yarattığı etki ve Türk – Japon kültürlerinin benzer yönleri hakkındaki bulgularını ve gözlemlerini paylaştı.

İLGİLİ HABERLER