Caria Holidays

Cebelitarık, İspanya’yı ‘İngiliz egemenliğini ihlal etmekle’ suçladı

 Cebelitarık, İspanya’yı ‘İngiliz egemenliğini ihlal etmekle’ suçladı

Cebelitarık, İspanya’yı ‘İngiliz egemenliğini ciddi bir şekilde ihlal etmekle’ suçladı.

İspanya’da gümrük işlerinden sorumlu bir kaynağın AFP’ye verdiği bilgiye göre, olay Perşembe sabahı, bir İspanyol gümrük kruvazörünün, Cebelitarık kıyılarında tütün kaçakçısı olduklarından şüphelenilen kişileri yakalamak için göreve çıktıktan sonra arızalanması sonucu yaşandı.

Kaynağa göre, şiddetli dalgalar kruvazörün ilerlemesine engel olurken, birkaç kişi gemidekileri kuşatarak onlara taş attı. Gemideki iki kişi, taş atanları uzaklaştırmak amacıyla suya ateş ederek karşılık verdi.

Kaynağa göre, olayda iki mürettebattan birinin burnu kırılırken diğerinin yüzünden yaralandığı ve ameliyat olması gerektiği ifade edildi.

‘İNGİLİZ EGEMENLİĞİ ALENEN İHLAL EDİLİYOR’

Cebelitarık Başbakanı Fabian Picardo konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu olayla ilgili kanıtlar, son yılların en ciddi ve tehlikeli olabileceği bir olay ve İngiliz egemenliğinin alenen ihlal edildiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Picardo, İspanyol yetkililerin Cebelitarık’ta silah ateşlediği doğrulanırsa, böyle bir eylemi ciddi bir hukuk ihlali olarak değerlendireceklerini ifade ederek, olayı bölgedeki konut binalarına yakınlığı nedeniyle özellikle yoğun nüfuslu bir bölgede ‘pervasız ve tehlikeli bir eylem’ olarak nitelendirdi.

İLGİLİ HABERLER