Caria Holidays

Çin’den İngiltere’nin başbakan adaylarına “Çin tehdidini” abartmama uyarısı

 Çin’den İngiltere’nin başbakan adaylarına “Çin tehdidini” abartmama uyarısı

Pekin yönetimi, İngiltere’de başbakanlık için yarışan Muhafazakâr Parti adayları Rishi Sunak ve Liz Truss’a, sorumsuz açıklamalardan kaçınma, “Çin tehdidini” abartarak siyasi emelleri için kullanmama çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, Sunak ve Truss’ın adaylık kampanyalarındaki Çin’e yönelik söylemlerine dair değerlendirmede bulundu.

“ÇİN TEHDİTİNİ ABARTMAK PROBLEMLERİNİZİ ÇÖZMEZ”

Muhafazakâr Parti liderlik yarışının İngiltere’nin iç işi olduğu, bu yüzden yorum yapmak istemediğini ifade eden Sözcü Cao, “Bazı İngiliz siyasetçilere şunu söylemek isterim ki, Çin ile ilgili sorumsuz yorumlar yapmak, Çin tehdidini abartarak siyasi kazanç sağlamaya çalışmak, kendi problemlerinizi çözmenize yardımcı olmaz” dedi

Muhafazakâr Partinin başbakan adaylarından, eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, dün yaptığı açıklamada, “Çin’in, İngiltere ve dünya genelinde ekonomik ve ulusal güvenlik için en büyük uzun vadeli tehdit olduğu” görüşünü dile getirmişti.

ÇİN’E KARŞI NATO İTTİFAKI

Eski Maliye Bakanı, başbakan olması halinde İngiltere’deki Konfüçyüs Enstitülerini kapatmayı vadederken Çin’e karşı yeni bir NATO ittifakı oluşturmayı öneriyor.

Dışişleri Bakanı Truss ise görevde olduğu dönemde İngiltere’nin karşı tavrını güçlendirdiğini, artan Çin saldırganlığına karşı uluslararası tepkinin örgütlenmesine öncülük ettiğini savunarak başkan seçildiğinde de aynı siyaseti sürdürme sözü veriyor.

İLGİLİ HABERLER