• 22/04/2024

Çin’in Kontrolden Çıkan Roketi Nereye Düşecek?

 Çin’in Kontrolden Çıkan Roketi Nereye Düşecek?

Çin’in uzaya gönderdiği Long March-5B roketi kontrolden çıktı. Ülkenin yaptığı açıklamaya göre, roketin dünyaya düşme ihtimali büyük. 22 tonluk roket birkaç gün içinde Dünya’ya düşecek. Ama nereye düşecek? 

Roketin dünya üzerinde herhangi bir yere düşebileceği beklenirken, hemen her ülke risk altında ve ABD Uzay Kuvvetleri, roketi takip etmeye başladı bile… 9 Mayıs sabah saatlerinde dünyaya ulaşacağı tahmin edilen roket parçaları, nereye düşecek tam olarak bilinmiyor… Ancak, 41,5 derece Kuzey ve 41,5 derece Güney enlemleri arasında bir yere düşeceği tahmin edildiği aktarıldı. Bu enlemler Avustralya, Güney Asya ülkeleri, Çin’in orta ve güney bölgeleri, Arap Yarımadası, Afrika kıtası, Türkiye’nin büyük çoğunluğu, Güney Amerika’nın büyük çoğunluğu ve Kuzey Amerika’nın bir kısmını kapsıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin Uzay İstasyonu’nun çekirdek modülünü uzaya taşıyan ve daha sonra kontrolden çıkan roketin dünyanın atmosferine girdiği anda yanarak parçalanacağını ve herhangi bir zarara yol açma ihtimalinin oldukça düşük olduğunu belirtiyor. Fakat ısıya dayanıklı parçaların yanmak yerine dünyanın herhangi bir yerine rastgele düşebileceği de beklenen senaryolar arasında…

İLGİLİ HABERLER