• 01/03/2024

Çinli casuslar, Linkedin aracılığıyla İngiltere’nin devlet sırlarını çaldı!

 Çinli casuslar, Linkedin aracılığıyla İngiltere’nin devlet sırlarını çaldı!

Çinli casuslar, Linkedin aracılığıyla İngiltere’nin devlet sırlarını çaldı!

Çinli casuslar, Linkedin üzerinden sahte hesaplar aracılığı ile İngiliz yetkilileri tuzağa düşürdü. Yetkililer, Çin’in bu yöntemle Birleşik Krallık’ın devlet sırlarını çaldığını bildirdi.

The Times of London’ın 25 Ağustos 2023 tarihinde yayımladığı habere göre Çinli bir casus, Linkedin’i kullanarak İngiliz yetkililerinden devlet sırlarını toplamaya çalıştı. Yapılan incelemede Çinli casusun en az beş yıl boyunca Çin Devlet Güvenlik Bakanlığının (MSS) Pekin’deki merkezinde çalıştığı öğrenildi.

ÇİNLİ CASUSUN KİMLİĞİ ÖĞRENİLDİ

İncelemede Çinli casusun sahte bir gayrimenkul firmasının internet sitelerini kullanarak, Londra’daki prestijli akademik kurumlarla bağlantı kurduğu kaydedildi. Çinli casusun kod adının Robin Zhang olduğu öğrenildi. Zhang’ın bu sahte kimlikler ve kurumsal firmalar aracılığıyla, gizli verilere ve ticari açıdan hassas teknolojiye erişimi olan Birleşik Krallık güvenlik görevlileri, memurlar, akademisyenler ve öğrencilerle bağlantılar kurmayı başardığı da bildirildi.

“HER ŞEYİN FARKINDAYIZ”

Birleşik Krallık Güvenlik Bakanı Tom Tugendhat yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığının Çin İstihbaratının İngiliz vatandaşlarını hedef almak için Linkedin ve diğer sosyal medya sitelerini kullandığının farkında olduğunu kaydetti.

Hong Kong İnsan Hakları İcra Direktörü Zhou Fengsuo konuyla ilgili, kendisinin de sıklıkla Linkedin’de casusluk benzeri faaliyetler için teklif aldığını bildirerek, “Linkedin’de Çinli şahıslardan sıklıkla arkadaşlık istekleri alıyorum. Bu hesaplar kendilerini o kadar ustalıkla saklıyorlar ki; onları gerçek hesaplardan ayırt etmek zordur. Çin’in Linkedin aracılığıyla istihbari bilgi elde etme faaliyetleri yürüttüğü iyi bilinmektedir çünkü Linkedin’de kişisel bilgiler, okullar ve çalışma birimi bulunmaktadır. Dünya çapında birçok sosyal medya Çin tarafından hedef alınmıştır. Çin’in dünyanın her yerindeki insanların bilgileriyle ilgilendiği rapor edilmiştir” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER