bellonareklam1

Çizimler: Londra Kalesi/ Kulesi (Tower of London)

 Çizimler: Londra Kalesi/ Kulesi (Tower of London)
iinternational supermarket

            Emine Asuhan Aksakal

Londra Kalesi/Kulesi (Tower of London), şehri yabancıların istilalarından korumak amacıyla -birçok kalenin yapılış amacı gibi- yapılmış ve günümüzdeki hali peyderpey eklenen yapılarla tamamlanmıştır. Kalenin ilk restorasyon çalışması Kraliçe Victoria döneminde yapılmıştır. Kale bu restorasyon çalışması sonrasında en büyük hasarı, II. Dünya Savaşı sırasında Alman savaş uçaklarından atılan bombalardan almıştır. Günümüzde ise bütün kuleleri -Beauchamp, Bell, Bloody, Bowyer, Brick, Broad Arrow, Byward, Constable, Cradle, Develin, Deveraux, Flint, Lanthorn, Martin, Middle, St. Thomas’s, Salt, Wakefield, Wardrobe, Well, White Kuleleri-, su dolu hendekleri, kuzgunları, Yeoman Muhafızları ile ve Kraliyet mücevherlerinin sergilendiği müzeleriyle turistlerin dikkatini çeken tarihi eserlerdendir.

Londra Kalesi; İngiliz tarihinin çeşitli dönemlerinde gerçekleşen önemli olaylara şahitlik etmiş olmasından, Thames Nehri’nin kıyısındaki stratejik konumundan, bir dönem kraliyet sarayı ve saray suçlularının tutulacağı hapishane olarak kullanmasından dolayı ressamların ve karikatüristlerin çizimlerinde sıklıkla yer almıştır. Çizimlerde, bazen olayların arkasında kalmış bazense bütün ihtişamıyla ana öge olmuştur.

Görsel 1: Lady Jane Grey’in (dokuz gün tahtta kalmasına ithafen ‘the Nine Days Queen’ adıyla anılır), kendisiyle doğrudan ilgisi olmayan Protestan İsyanı sonrasında Beyaz Kule’nin önünde idam edilirken çizilen resmidir.

Görsel 2:Wardrobe Kulesi’nin önündeki köprüde Sir Thomas Wyatt’ın isyanı resmedilmiştir. İsyan sahnesi sayesinde Tower of London’ın savunma sistemine dair ipuçları yakalanmaktadır.

Görsel 3: Hain Kapısı (Traitor’s Gate), kraliyet ailesi için Edward I tarafından St. Thomas Kulesi’nin bir parçası olarak inşa ettirilmiştir. Kapıya ulaşım mavnalar yardımıyla Thames Nehri’nden sağlanmaktadır. Resimde de mavnası ile Hain Kapısı önünde Lady Jane Grey ve muhafızları resmedilmiştir.  

Görsel 4:  İngiliz tarihi romancı W. Harrison Ainsworth’un, ‘The Tower of London’ romanının kapak çizimidir. Gösterişli bir kemer üzerinde iki arma ile birlikte bitki tasvirleri, kemerin arkasında bütün görkemiyle Tower of London ve ön planda iki nöbetçinin tasvir edildiği kitap kapağının çizimi; ünlü İngiliz karikatürist George Cruiskshank tarafından yapılmıştır.

Görsel 5: Beyaz Kule (White Tower), William II tarafından inşa ettirilmeye başlanmış ve ilerleyen dönemlerde yapıya eklenen diğer bölümlerle bugünkü halini almıştır. Yapının; batı tarafında iki tane kare kule, kuzeydoğu tarafında yuvarlak bir kule ve güneydoğu tarafında şapelin apsisini barındıran büyük bir yarı dairesel çıkıntısı bulunmaktadır.

Görsel 6: İç surların savunma hattını güçlendirmek için inşa edilen Çan Kulesi (Bell Tower), Byward Kulelerinin arkasında yer almaktadır. Beyaz Kule (White Tower)’den sonra yapının ikinci en eski kulesidir.

Görsel 7: Tower of London kompleksini oluşturan yirmi bir kuleden biri olan Salt Kulesi, kaleyi çevreleyen perde duvarının bir parçasıdır. Kule Thames Nehri’ne bakmaktadır.

Görsel 8: Beyaz Kule (White Tower) ve onu çevreleyen çok sayıda yapının Thames Nehri üzerinden görünümüdür. Kule; Oliver Cromwell’ın kraliyetin yaşam alanlarını yıkmasına kadar, İngiliz Kraliyet ailesinin ikametgâh yeri olarak kullanılmıştır.

• Görsellerin kaynağı, British Museum Collection’dır.

İLGİLİ HABERLER