bellonareklam1

Covid-19: Birleşik Krallık’ta yürürlükte olan güncel seyahat kurallarını öğrenin

 Covid-19: Birleşik Krallık’ta yürürlükte olan güncel seyahat kurallarını öğrenin
iinternational supermarket

İngiltere’de korona virüs nedeniyle uzun zamandır yürürlükte olan kırmızı, kehribar ve yeşil lise uygulaması devam ediyor.Bu kapsamda uluslararası seyahat kuralları da zaman zaman güncellenmektedir.

Peki güncel seyahat kuralları neler?

11 YAŞ ÜZERİ TÜM YOLCULARA TEST ZORUNLU

Mevcut kurallara göre; 11 yaş ve üzeri tüm yolcuların İngiltere’ye gelmeden önce korona virüs testi yaptırmaları gerekmektedir.

ÜCRETLİ TEST YAPILACAK

İngiltere’ye vardıktan sonraki ikinci gün içinde veya öncesinde yapılacak bir COVID-19 testi için rezervasyon yaptırmaları ve ödeme yapmaları gerekmektedir. 4 yaş ve altı çocuklar bu zorunluluktan muaftır.

YOLCU BULMA FORMLARI DOLDURULACAK

Test pozitif çıkarsa karantinada kalmaları gerekecek. NHS Test ve İzleme onlara, testi pozitif çıkan biriyle İngiltere’ye seyahat ettiklerini bildirirse, karantinada kalmaları gerekecek. Ayrıca yolcu bulma formu doldurmaları gerekiyor.

10 GÜN İÇİNDE KIRMIZI YA DA KEHRİBAR LİSTEDE KALANLAR

İngiltere’ye gelmeden önceki 10 gün içinde kehribar veya kırmızı liste ülkeleri aracılığıyla gelen veya ya da bu ülkelerden sonra herhangi bir yeşil ya da sarı liste ülkede 10 günden az kalarak İngiltere’ye gelen kişilere kırmızı ya da kehribar liste kuralları uygulanmaktadır.

BİRLEŞİK KRALLIK VE ADALARDA SEYAHAT EDENLER

Birleşik Krallık, İrlanda, Kanal Adaları ve Man Adası içinde seyahat eden ve son 10 gün içinde başka herhangi bir ülkeden geçmemiş kişiler için varışta COVID-19 testleri ve karantina gerekli değildir.

TEMEL KISITLAMA KURALLARI

Kırmızı liste: 10 gün ve ayrılış öncesi test için otel karantinası, ayrıca 2. ve 8. gün PCR testi.

Amber listesi: 10 gün boyunca evde karantina ve ayrılış öncesi test, ayrıca 2. ve 8. günde PCR testi 5. günde “Testten salıvermeye kadar” seçeneği AB ülkelerinden ve ABD’den gelen tam aşılı kişiler için farklı kurallar geçerlidir.

Yeşil liste: 2. günde veya öncesinde kalkış öncesi testi ve PCR testi.

İLGİLİ HABERLER