Caria Holidays

Covid ölümlerinde aşılı olanların ölüm oranı daha yüksek iddiası!

 Covid ölümlerinde aşılı olanların ölüm oranı daha yüksek iddiası!

İngiltere’de yapılan bir Covid-19 araştırmasının raporuna göre, ölenlerin %64’ü aşılı olması ve aşısız olanları ölüm oranını bu sayının yarısı olması kafaları karıştırdı. Bununla birlikte toplam 300 bin 10 vakadan 117 bin 115’inin 1. ve 2. doz aşısını yaptıran insanlar olduğu açıklandı.

Pek çok insan bunu raporu, aşının korumadığına bir kanıt olarak gördü ancak durum pek de öyle değil. İşte asıl durum:

Medya ve Bilgi Teknolojileri Strateji Derneği Başkanı Abdullah Çiftçi’nin Twitter hesabından paylaştığı bu verileri görenler aşıların işe yaramadığını düşünmüş olabilir. Buna ek olarak pek çok insan aşıların aslında bir “nüfus azaltma yöntemi” olduğuyla ilgili komplo teorilerine de inanmaya başladı.

Abdullah Çiftçi’nin paylaşımı sonrası açıklama yapan Türkiye Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alper Şener oldu. Şener bu durumun sebebinin İngiltere’de aşılanma oranının çok yüksek olmasıyla doğrudan alakalı olduğunu söyledi.

TEMEL ORAN YANILGISI

Abdullah Çiftçi’nin paylaşımının altında açıklama yapan Şener, bu durumun “Temel Oran Yanılgısı” olduğunu söyledi. Alper Şener açıklamasında, “Aşılanma Oranları Arttıkça, Günlük Vaka Sayılarında Aşılananların Oranının Artması Normaldir!” diyerek bu durumun normal olduğunu belirtti. Açıklamanın devamında bu yanılgıyı örnekleyen Şener, “Şimdi, 800 kişilik popülasyonumuzun %95’inin (760 kişinin) aşılandığını düşünelim. Geriye kalan aşısız 40 kişinin 20’si hastalansın ve 2’si ölsün. 760 kişide ise 40 kişi hastalansın ve 4 kişi ölsün. Böyle bir senaryoda, eğer mutlak olarak sayı farklarına bakacak olursanız aşısız grupta 2 kişi ölmüştür, aşılı grupta ise 4 kişi ölmüştür. Bu durumda bir aşı karşıtı, halkı aldatmak için ‘Aşılı gruptakilerin ölme riskinin 2 kat fazla’ olduğunu söyleyebilir. Ama bu, tamamen hatalıdır.” dedi.

İLGİLİ HABERLER