Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna lideri Zelenski ile bir araya geldi

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna lideri Zelenski ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna’nın Lviv kentinde devam eden Rusya-Ukrayna savaşını ele almak için bir araya geldi.

Potoçki Sarayı’nda basına kapalı gerçekleşen üçlü zirve, 40 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukraynalı mevkidaşı Zelenski’nin Ankara-Kiev ilişkilerinin tüm yönlerini stratejik ortaklık düzeyinde görüştükleri ikili görüşmenin ardından BM Genel Sekreteri Guterres’in de katılımıyla üçlü görüşme yapıldı.

Görüşme sonrası liderler açıklamalarda bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA

Zirve sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Sayın Zelenski’in davetinden büyük memnuniyet duydum. Ortaklık düzeyindeki ilişkileri tüm boyutlarıyla değerlendirdik. İş birliğimizi mevcut şartlarda ilerletme imkanını ele aldık.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteğimizi yineledik. Yaşanan can kayıplarından duyduğumuz derin üzüntüyü bir kez daha ifade ettik.

Nükleer santral etrafındaki çatışmalardan endişeliyiz. Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz.

Türkiye olarak bir yandan çatışmaların diplomatik bir yoldan sona ermesi için çalışırken bir yandan da Ukraynalı dostlarımızın yanında olduk. Savaşın başından bu yana Ukrayna halkının ihtiyaçlarını karşılamak için 98 TIR insani yardım malzemesi gönderdik.

325 bine yakın Ukraynalıya geçici olarak ülkemizde ev sahipliği yaptık. Ukrayna’daki şartlar normale dönünceye kadar 1098 yetim ve refakatçisinden oluşan kişiyi ülkemizde kabul ettik.

Ukrayna’nın imarı için gereken desteği vereceğiz.

Tahılın ihracının olumlu yansıması hissedilmeye başlandı. 625 ton tahıl 25 gemiyle dünya pazarına ulaştırıldı.

Tekrar arabulucu rolüne hazırız. Savaşın müzakere masasında sonuçlanacağını umut ediyorum

İLGİLİ HABERLER