David Beckham, King’s Foundation’ın İtibarını Yeniden İnşa Etmek İçin Görevde

 David Beckham, King’s Foundation’ın İtibarını Yeniden İnşa Etmek İçin Görevde

Courtney Louise Photography/The King’s Foundation/PA

Kral Charles, şeref karşılığı nakit skandalının ardından, King’s Foundation’ın itibarını yeniden kazanması için eski İngiltere kaptanı David Beckham’a başvurdu. Eski futbol yıldızı, vakfın yeni elçisi olarak görevlendirildi.

David Beckham, geçtiğimiz ay hükümdar Charles ile Gloucestershire’daki Highgrove evinde bir araya geldi. Burada yapılan görüşmede, kırsal beceriler ve doğa konusundaki ortak ilgi alanları konuşuldu. Beckham, bu ziyarette arıcılık hakkında da bilgi alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Vakfın Amaçları ve Skandallar

King’s Foundation, sürdürülebilir topluluklar oluşturmak amacıyla yılda 15.000 kişiye kadar eğitim programları sunuyor. Ancak vakıf, “şeref karşılığı nakit” skandalı ve dönemin genel müdürü Michael Fawcett’in Suudi milyarder Mahfouz Marei Mubarak için şeref unvanı ve Birleşik Krallık vatandaşlığı karşılığında bağış teklif ettiği iddiaları ile sarsıldı. Clarence House, Galler Prensi’nin bu iddialardan haberdar olmadığını belirtirken, Mahfouz yanlış bir şey yapmadığını savundu. Vakıf 2021’de soruşturma başlattı ve 2022’de Metropolitan Polisi olayı inceledi, ancak geçen yıl herhangi bir işlem yapılmayacağını açıkladı.

Beckham’ın Rolü ve Katkıları

Eşi Victoria ile birlikte 455 milyon sterlinlik servete sahip olduğu söylenen Beckham, vakfa bağış yapmasa da vakfın çalışmalarını tanıtmak için zaman ayıracak. The Great British Sewing Bee şefi Patrick Grant ve TV sunucusu Sarah Beeny gibi diğer ünlü elçilerle birlikte çalışacak. Vakıf, Ayrshire’daki Dumfries House’dan faaliyet gösteriyor ve aynı zamanda Highgrove, Londra ve yurtdışındaki yerlerden de operasyonlarını yürütüyor.

Beckham’ın Highgrove Ziyareti

Highgrove ziyaretinde Beckham, Snowdon Mobilya Okulu’nda ahşap işleme kurslarına katılan öğrenciler ve Métiers d’art Nakış Bursu’ndaki nakış öğrencileriyle tanıştı. Beckham, kırsal bölgeye olan sevgisinin arttığını ve vakfın kırsal beceriler konusundaki çalışmalarını öğrenmekten heyecan duyduğunu belirtti.

Geçmişteki Onur İddiaları ve Eleştiriler

Beckham, 2003 yılında futbola hizmetlerinden dolayı OBE unvanı almıştı. Ancak daha yüksek bir onur alamaması hayal kırıklığına neden olmuştu. 2017’de sızdırılan e-postalar, 2014’te onur listesinden çıkarıldığı için öfkeli olduğunu gösteriyordu. Temsilcileri, e-postaların bağlam dışına çıkarıldığını ve üzerinde değişiklik yapıldığını savundu.

Katar Eleştirileri

Beckham, 2022 FIFA Dünya Kupası’nın Katar’daki elçisi rolü nedeniyle de eleştirilmişti. Bu iş için 150 milyon sterlin ödendiği bildirilmiş ve insan hakları sicili kötü olan bir ülkeden kâr sağlamakla suçlanmıştı. Beckham, sporun dünyada iyilik için bir güç olabileceğini ve Dünya Kupası’nın Katar’da düzenlenmesinin bu konudaki tartışmaları alevlendirdiğini savundu.

Beckham, geçen hafta Çinli teknoloji grubu Alibaba’ya ait çevrimiçi perakende platformu AliExpress’in küresel elçisi olarak göreve başladı. Ayrıca, bu ay başlayacak olan Euro 2024 turnuvasının sponsoru oldu.

İLGİLİ HABERLER