Demiryolu grevleri ve hayat pahalılığı yılbaşı partilerini de vurdu

 Demiryolu grevleri ve hayat pahalılığı yılbaşı partilerini de vurdu

İngiltere’de sektör uzmanları bar ve restoran rezervasyonlarının düştüğünü söylerken, Yılbaşı kutlamalarının demiryolu grevleri ve yaşam maliyeti krizinden etkileneceği düşünülüyor.

UK Hospitality, sektörün 2,3 milyar sterlin kaybettiği Aralık ayında her üç rezervasyondan birinin iptal edildiğini söyledi.

Night Time Industries Association, grevlerin Yeni Yıl kayıtlarını daha fazla vuracağına ve Ocak ayında iş kayıplarına yol açacağına dair “büyük” endişeler olduğunu söyledi.

Hükümet, grevlerin etkisini azaltmak için elinden geleni yaptığını söylüyor.

Londra’nın West End bölgesinde bir kokteyl ve kabare barı olan CellarDoor’un sahibi Paul Kohler, koronavirüs kısıtlamalarının geçmesinden bu yana ilk Yeni Yıl kutlamalarının olmasını umuyordu.

Ancak BBC Breakfast’a demiryolu grevlerinin parti planlarının başarısız olmasında büyük bir faktör olduğunu söyledi.

“Yeni yıl rezervasyonları yine düştü, iyi olmasını umuyoruz ama insanlar ulaşım sistemine olan inancını kaybediyor, gece eve gitme endişesi var” dedi.

Demiryolu işçileri ücret, iş güvenliği ve çalışma koşulları konusundaki bir anlaşmazlıkta bir dizi ulusal grev düzenlerken, tren seferleri iptaller ve gecikmelerden etkilenmeye devam ediyor.

Endüstri kuruluşu UK Hospitality’nin CEO’su Kate Nichols, BBC’ye Aralık ayındaki kahvaltı kayıplarının, demiryolu çalışanlarının işten ayrılması nedeniyle beklenenden daha kötü olduğunu söyledi.

“Tren grevleri duyurulduğu zaman… Londra’nın merkezinde %50-60’a ve ülkenin geri kalanında %20-30’a varan iptal oranlarının bu grev günlerine doğrudan atfedilebileceğini gördünüz.”

İLGİLİ HABERLER