Diana Darke ile kitap söyleşisi ve imza günü düzenlendi

 Diana Darke ile kitap söyleşisi ve imza günü düzenlendi

Londra Yunus Emre Enstitüsü 17 Kasım 2022 günü saat 7’de Thames & Hudson yayınevi ile işbirliğinde araştırmacı ve yazar Diana Darke ile Osmanlı: Kültürel Bir Miras isimli Eylül ayında yayınlanan yeni kitabı üzerine bir imza günü ve söyleşi düzenledi.

Moderatörlüğünü yazar Tharik Hussain’in yaptığı etkinlik, Diana Darke’ın konuşmasıyla başladı. Ortadoğu uzmanı da olan Darke konuşmasında konukları Osmanlı İmparatorluğunun zengin tarihine ve kültürel mirasına dair olumsuz kavramlara eleştirel bir yaklaşım sunduğu keyifli bir yolculuğa çıkardı. Yazar konuşmasında Osmanlının farklı bölgelerden ve çok farklı etnik kökenlerden gelen insanları Osmanlı ticaret ve kültürünün tek bir “ortak pazarında” birleştiren çok kültürlülüğün hakim olduğu bir imparatorluğu kurmakta nasıl başarılı olduğuna değindi.

Konuşmasında konuklara kitabından anektodlar aktaran Darke, sanat, mimari, edebiyat, ticaret, doğa ve çevrecilik, sağlık, dini hoşgörü ve barış gibi alanlarda Osmanlı’ya başkentlik yapmış olan üç şehre, Bursa, Edirne ve İstanbul’a ve Osmanlı mirasına kısaca değindi. Yazar Darke ayrıca Osmanlı’nın dünya kültürel mirasına yapmış olduğu ancak az bilinen önemli katkılardan da bahsetti. Diana Darke kitabının Osmanlı kültürel mirası hakkında herkesin erişebileceği genel ve kapsayıcı bir çalışma olması bakımından yapılan öncü çalışmalardan biri olduğunun altını çizdi.

Diana Darke konuşmasının son bölümünde Osmanlı’nın kültürel mirasının en büyük unsurunun kaligrafi, seramik ve dokuma sanatları gibi bir çok alanda ortaya çıkan sanatsallık, muhteşem estetik anlayışı ve doğa sevgisinin eşsiz birleşimi olduğunu vurguladı. Darke’ın konuşması Osmanlı tarihine dair yapılan araştırmalar ve tartışmalar arasında oldukça göz ardı edilen bir alana dair ilham verici bir bakış açısı niteliğindeydi.

Etkinlik, Diana Darke’ın konuşmasının ardından yazar Tharik Hussain’ın moderatörlüğünü yaptığı ve katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği soru-cevap oturumu ve yazar Diana Darke’ın kitap imzası ile sona erdi.

İLGİLİ HABERLER