Diyetisyen Öykü UMAN: Göz Sağlığı için Gojiberry

 Diyetisyen Öykü UMAN: Göz Sağlığı için Gojiberry

Diyetisyen Öykü UMAN: Göz Sağlığı için Gojiberry

Diyetisyen Öykü UMAN – Londra/ Goji berry; anavatanı Tibet olan, küçük yumuşak meyveleri olan kırmızı renkli bir meyvedir.

Ocak 2022 yılında  yayınlanan ve Kaliforniya’da yapılan çalışmada, 45-65 yaş arası 13 katılımcı yer almıştır. Günlük 28 gr kuru goji-berry meyvesini haftanın 5 günü 90 gün boyunca tüketen katılımcıların gözde bulundan koruyucu pigmentlerin artmasına karşın 14 gün boyunca sıradan göz için önerilen bir supplement kullanan kişilerin göz pigmen yoğunluklarında herhangi bir değişiklik görülmemiştir.

Goji-berry  içerisinde bulunan lutein ve zeaxanthin  zararlı mavi ışınlara karşı gözü filtrelemesine katkı sağlayarak göz sağlığını korur.

Çalışmayı yöneten Dr Xiang Li, Lutein and zeaxanthin gözler için güneş kremi niteliğinde olduğunu belirtmiştir.

Lutein ve  zeaxanthin miktarı retinada ne kadar çok yoğun olursa o kadar fazla koruyucu özelliği olduğu belirtilmiştir.

Diyabet hastalarının tükettiği ilacın etkisini azaltması sebebiyle  ve tansiyon hastalarında tansiyon yüksekliğine sebep olduğu için goji-berry  tüketilmemelidir.

Goji meyveleri yemeye başlamadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun. İlaç kullanıyorsanız goji meyveleri, almakta olduğunuz ilaçlarla etkileşime girebilir.

Kaynak : Dried goji berries may provide protection against age-related vision loss : January 13, 2022 University of California – Davis

İLGİLİ HABERLER