Caria Holidays

Doğmamış bebeklerin genetiğini değiştiren bilim insanından flaş açıklama

 Doğmamış bebeklerin genetiğini değiştiren bilim insanından flaş açıklama

Doğmamış bebeklerin genetiğini değiştiren bilim insanından flaş açıklama

Dünyadaki ilk genleri değiştirilmiş bebeklere ilişkin skandalın kalbindeki bilim insanı He Jiankui, prosedürü başlatmakta “fazla hızlı” hareket ettiğini söyledi.

The Guardian’da yer alan habere göre, 2018 yılında doğmadan önce Lulu ve Nana adında ikiz bebeklerin genlerini değiştirdiğini açıklayan bilim insanı He Jiankui dünyayı şoke etmişti. Jiankui, yaptığı açıklamadan sonra riskli, etik olarak tartışmalı ve tıbbi olarak yetkisi olmayan işlemi gerçekleştirdiği için çalıştığı üniversiteden atılmış ve üç yıl hapis cezası almıştı.

He Jiunkai, Hong Kong’da uluslararası bir konferans sırasında anne karnındaki iki embriyonun genetiğini değiştirdiğini açıklamıştı. HIV virüsünün hücrelere girmesini engelleme amacıyla bu adımı attığını söyleyen He Jinkuai, bebeklere HIV’e karşı bağışıklık kazandırdığını iddia etmişti.

Bilim insanı He Jiankui

“ÇOK HIZLI DAVRANDIM”

Yaptıklarıyla ilgili konuşan He Jiankui, “Son zamanlarda yaptığım şeyi düşünüyorum. Tek cümlede özetlemek gerekirse çok hızlı davrandım” dedi.

Bu konuda pişmanlık duyup duymadığını ya da özür dileyip dilemeyeceği yönündeki soruyu yanıtlayan He Jiunki “Bunu düşünmek için biraz zamana ihtiyacım var” dedi.

He Jiunkai, Çin’de fizik eğitimi aldıktan sonra ABD’ye taşınarak doktorasını tamamlamıştı. Doktora sonrası araştırmasını Stanford Üniversitesi’nde tamamlayan Jiunkai, 2012’de Çin’e dönerek gen düzenleme çalışmaları yapmıştı.

Hücrelerde gen düzenlemesi, yetişkinlerde klinik tedavilerde kullanılsa da embriyoların genetik olarak düzenlenmesi etik açıdan tartıpşmalı bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER