• 02/03/2024

Donald Trump İkinci Kez Facebook’tan Atıldı!

 Donald Trump İkinci Kez Facebook’tan Atıldı!

Donald Trump ikinci kez Facebook’tan ban yedi ve uzaklaştırıldı! Mevcut engellemesi hala devam ettiği için gelini Lara’nın Facebook sayfasını ödünç alan ve buradan olup olmadık sorular yönelttiği gerekçesi ile Facebook’tan ikinci kez atılan Trump, bu gidişle sosyal medya üzerindeki hakimiyetini tamamen kaybedecek gibi görünüyor… 

Facebook, Eric Trump ile evli olan Lara Trump tarafından yayınlanan ve eski başkan Trump ile yapılan röportajı kaldırdı. Lara ise bu durum üzerine, Facebook’tan geliyormuş gibi görünen e-postaların ekran görüntülerini yayınladı. Röportajın videosunu Donald Trump’ın sesini içerdiği için kaldırıldığını ve daha fazla içerik yayınlaması halinde hesap sınırlamalarına maruz kalacağına dair bir uyarı aldığını söyledi. 

Facebook’tan gelen sözde e-postanın tam metni ise şöyle: 

“Merhaba millet,

Başkan Trump’ın konuşmasının yer aldığı, Lara Trump’ın Facebook sayfasındaki içeriği kaldırdığımızı size bildirmek istiyoruz. Donald Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarına koyduğumuz blok doğrultusunda, Donald Trump’ın sesini içeren ve onun adına platformumuza eklenen diğer tüm içerikleri kaldırılacak ve hesaplarda ek sınırlamalar yapma yoluna dahi gideceğiz!”

Donald Trump, başkentteki 6 Ocak saldırısından bu yana halihazırda zaten Facebook’tan uzaklaştırılmıştı. Şirketin gözetim kurulu şu anda platformun başkanı tamamen yasaklamasının gerekli olup olmadığını tartışıyor ve yakında karar vermesi bekleniyor. Başkent saldırılarının ardından sadece Facebok değil, çoğu platform Trump’ı yasaklamıştı. Fakat onun yasakları aşıp sesini sosyal medyada duyurmaya çalıştığını ilk kez görmüyoruz… Twitter, onun açıklamalarını yayınlayan Trump’a bağlı birden fazla hesabı yasakladı. Bir yasaktan kaçınmaya çalışmanın daha fazla yasaklamaya yol açacağı genellikle sosyal medya platformlarının hizmet şartlarında belirtilir. Bu sebeple Trump’ın gelecek dönemlerde de önemli bir güç ve prestij kaynağı olan sosyal medyanın nimetlerinden mahrum kalacağını tahmin edebiliyoruz. 

İLGİLİ HABERLER