• 18/05/2024

Londra dünyada “çalışmak için en iyi şehir” seçildi

 Londra dünyada “çalışmak için en iyi şehir” seçildi

Dünyada “çalışmak için en iyi şehir” Londra seçildi

Uluslararası bir araştırma, insanların yurtdışında çalışma eğilimlerini ve tercih ettikleri ülkeleri belirledi. Londra, en çok tercih edilen şehir olarak öne çıktı. Amsterdam, Dubai, Abu Dhabi, New York ve Berlin de listenin üst sıralarında yer aldı. Türkiye’den herhangi bir şehir ise ilk 30’da yer almadı.

EN çok tercih edilen ülke: Avustralya

Araştırmaya göre, katılımcılar en çok Avustralya’da çalışmak istedi. İstihdam fırsatları, yüksek ücretler ve ülkenin yetenek talebi tercih edilme sebepleri arasında yer aldı. İlk 5’te Amerika, Kanada, İngiltere ve Almanya da yer aldı.

Boston Consulting Group (BCG), Stepstone iş arama platformu ve The Network çatı örgütü işbirliğiyle gerçekleştirilen bu araştırma, 188 ülkeden 150 binden fazla kişi üzerinde yapıldı. Katılımcıların istekleri, tercih ettikleri ülkeler ve tercih sebepleri incelendi. Katılımcıların yüzde 63’ü yurtdışında çalışmaya istekli olduğunu belirtti. Özellikle ekonomik nedenler, iş deneyimi kazanma ve yaşam kalitesini artırma isteği ön plana çıktı. Yüksek ücretler ve daha iyi bir yaşam standardı, tercih sebepleri arasında öne çıktı.

Bölgesel Eğilimler ve Türkiye’nin Durumu

Orta Doğu ve Afrika’daki işçilerin yurtdışına taşınma isteği yüksekken, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik’te işgücü hareketliliği daha düşüktü. Türklerin yurtdışında çalışma isteği yüzde 30’un üzerinde olsa da, diğer ülkelerle kıyaslandığında orta seviyede kaldı.

İLGİLİ HABERLER