Eczacılardan uyarı: İngiltere’deki ilaç sıkıntısı ‘kritik düzeyde’

 Eczacılardan uyarı: İngiltere’deki ilaç sıkıntısı ‘kritik düzeyde’

Matthew Horwood / Alamy

İngiltere’deki eczacılar, ülkedeki ilaç kıtlığının artık kritik seviyelere ulaştığını ve hastaların doğrudan zarar görme riski altında olduğunu belirtiyorlar.

Yapılan anketler, eczacıların ilaç kıtlığı nedeniyle hastalara zarar verme ve hatta ölüm riskiyle karşı karşıya kaldığını ortaya koyuyor. Eczacılar, hastalara reçetelerinin sadece bir kısmını verebildiklerini ve geri kalanını temin etmek için tekrar gelmelerini istediklerini dile getiriyorlar.

Ciddi Sonuçlar

İngiltere Serbest Eczanesi’nin raporuna göre, yüzlerce farklı ilacın temininin zor veya imkansız hale geldiği belirtiliyor. Bu durumun hastaların sağlığı ve refahı üzerinde acil riskler oluşturduğu vurgulanıyor.

Gerginlik ve Endişe

CPE’nin CEO’su Janet Morrison, ilaç tedariki konusundaki zorlukların kritik seviyeyi aştığını belirterek, hastaların günlük ihtiyaçlarının etkilendiğini ve bu durumun hayal kırıklığına ve kaygıya neden olduğunu ifade ediyor.Eczacılar, ilaç kıtlığı nedeniyle hasta olarak alışveriş yapan kişilerin tepkileriyle karşı karşıya kaldıklarını belirtiyorlar. Bu durum, bazı hastaların öfkelenmesi ve hatta agresif davranmasıyla sonuçlanıyor.

Tedarik Zincirinde Sorunlar

Uzmanlar, küresel tedarik ve üretim sorunlarının ilaç kıtlığına katkıda bulunduğunu belirtiyorlar. Ancak Brexit’in de bu durumu daha da kötüleştirdiği ifade ediliyor.

İLGİLİ HABERLER