• 20/05/2024

Edinburgh’da Transseksüel Hakları Çatışması

 Edinburgh’da Transseksüel Hakları Çatışması

Jeff J Mitchell/Getty Images

Edinburgh’da, cinsiyet eleştirmeni aktivistler ve karşı protestocular arasında transseksüel haklarıyla ilgili bir anlaşmazlık nedeniyle çatışmalar yaşandı.

Bırakın Kadınlar Konuşsun (LWS) adlı örgüt, Edinburgh’daki Kraliyet İskoç Akademisi önünde bir miting düzenledi. Bu miting, transseksüel haklarına karşı çıkan bir platform olarak tanımlanıyor.

Tartışmalı Konuşma

Mitingde konuşan Kellie-Jay Keen-Minshull, İskoçya’nın yeni nefret suçu yasasını sınayarak polisin toplumsal cinsiyeti eleştiren tezahüratlara nasıl yanıt vereceğini görmek istediğini belirtti.

Protestolar ve Karşıt Görüşler

Mitinge karşı protesto düzenleyenler arasında Nefret Söylemine Karşı Kabare (CAHS) gibi transseksüel yanlısı gruplar da vardı. JK Rowling gibi tanınmış isimler, yeni yasayı sert bir şekilde eleştirdi.

İfade Özgürlüğü Tartışması

İskoçya’daki tartışmada, nefret suçu yasalarının ifade özgürlüğünü nasıl etkilediği de gündeme geldi. Ancak yetkililer, yasanın insanları ifade özgürlüğü açısından koruduğunu savunuyor.

Protestolar ve karşıt görüşlerin ardından, transseksüel topluluğa destek gösterileri de yapıldı. Dayanışma mesajları ve trans haklarına vurgu yapan pankartlarla birlikte birlik ve beraberlik mesajları verildi.

İLGİLİ HABERLER