Elektrikli otomobil kuralları otomobil üreticilerine milyarlarca dolara mal olabilir

 Elektrikli otomobil kuralları otomobil üreticilerine milyarlarca dolara mal olabilir

Elektrikli otomobil kuralları otomobil üreticilerine milyarlarca dolara mal olabilir

Bir endüstri kuruluşu, elektrikli araçları kapsayan yeni Brexit ticaret kurallarının Avrupalı ​​üreticilere önümüzdeki üç yıl içinde 3,75 milyar sterline mal olabileceğini söyledi.

Kurallar, AB’de üretilen elektrikli otomobillerin büyük ölçüde yerel kaynaklı parçalardan üretilmesini sağlamayı amaçlıyor.

Ancak Kanalın her iki yakasındaki üreticiler hazır olmadıklarını söylüyor.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) da önlemlerin AB fabrikalarının üretimini 480.000 araç azaltabileceği konusunda uyardı. Ve bedelini müşterilerin ödeyeceğini söylediler.

Asıl sorun, Ocak ayında yürürlüğe giren sözde “menşe kurallarında” yatıyor. Brexit anlaşması ve Birleşik Krallık-AB Ticaret ve İşbirliği Anlaşması hükümleri uyarınca Kanal boyunca araba sevkiyatları için geçerli. Elektrikli araçların akülerinin Birleşik Krallık’ta veya AB’de üretilmesini etkili bir şekilde sağlayacaklar.

Kriterleri karşılamayan arabalar, Kanal boyunca her iki yönde taşınırken %10 gümrük vergisi veya vergiyle karşı karşıya kalacak.

Kurallar, Avrupa endüstrisini ucuz ithalattan korumak için tasarlandı. Ancak Avrupa’da akü üretiminin beklendiği kadar hızlı artmaması nedeniyle otomobil üreticileri yeni kriterleri karşılamakta zorlanıyor.

Avrupalı ​​üreticiler için ciddi bir sorun. Birleşik Krallık, geçen yıl Birleşik Krallık limanlarına gelen 1,2 milyon araçla açık ara en büyük ihracat pazarı oldu. Benzer şekilde, Birleşik Krallık’ta üretilen otomobillerin sayısı diğer bölgelere kıyasla AB’ye taşınıyor.

Yüksek tarifeler elektrikli otomobillerin üretimini daha pahalı hale getirebilir ve potansiyel olarak fiyatları artırabilir.

ACEA, yeni kuralların üç yıl ertelenmesini istiyor ve Avrupa Komisyonu’na harekete geçmesi çağrısında bulunuyor.

Renault CEO’su Luca de Meo, “Tam da şiddetli uluslararası rekabet karşısında pazar payı için mücadele etmemiz gereken bir zamanda, Avrupa’daki elektrikli araçların tüketici fiyatlarını yükseltmek doğru bir hareket değil” dedi. “Pazarın bir kısmını etkili bir şekilde küresel üreticilere devredeceğiz” diye ekledi.

İngiltere Ticaret Bakanı Kemi Badenoch geçen hafta böyle bir anlaşmaya varılabileceği konusunda “iyimser” olduğunu söyledi.

İLGİLİ HABERLER