Enerji şirketlerinden İngiltere’ye ‘mali istikrarsızlık’ uyarısı

 Enerji şirketlerinden İngiltere’ye ‘mali istikrarsızlık’ uyarısı

Kuzey Denizi petrol şirketleri, İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt’a bir mektup yazarak, “İngiltere’yi dünyada iş yapmak için mali açıdan en istikrarsız yerlerden biri” olarak nitelendirdi.

İngiltere Bağımsız PetrolGaz Arama Şirketleri Birliği (BRINDEX) tarafından gönderilen mektupta, enerji şirketlerine beklenmedik bir vergi getirilmesinin veya alınan vergideki bir artışın, yatırım yapmak için şirketlerin “iştahı ve finansal yeteneklerini” olumsuz etkileyeceği belirtildi.

İngiliz basınında çıkan haberlere göre, Birliğin Başkanı Robin Allan mektubunda, “Yakın zamanda yürürlüğe giren İngiltere Enerji Kar Vergisi ve daha fazla mali değişiklik yapılacağına dair spekülasyonlar, bağımsız petrol ve gaz şirketleri için büyük belirsizlik yarattı. Petrol ve gaz projelerimiz uzun vadeli olduğu gibi, yatırım profilleri de genellikle 10 yıldan fazladır. Yatırım yapmaya başlamadan önce mali rejimden emin olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. Haberde, Allan’ın vergi rejiminde bir değişikliğin, sektör için “felaket” anlamına geleceğini söylediği de aktarıldı. Mektuptan hemen önce İngiltere Maliye Bakanı Hunt’ın enerji şirketlerine getirdiği ekstra vergiyi yüzde 5 artırarak uzatmayı planladığı gündeme gelmişti.

İLGİLİ HABERLER