Eski Bakan Suella Braverman: Yeni Ruanda planı işe yaramayacak

 Eski Bakan Suella Braverman: Yeni Ruanda planı işe yaramayacak

Eski Bakan Suella Braverman: Yeni Ruanda planı işe yaramayacak

Eski içişleri bakanı Suella Braverman, Başbakanın mevcut Ruanda planının bir sonraki seçimlerden önce hiçbir sığınmacının oraya gönderilmeyeceği anlamına geleceğini söyledi.

Braverman Telegraph’taki yazısında “başarısız bir planı düzeltmenin” hükümetin hedeflerine ulaşmayacağını söyledi.

Braverman, Başbakan’ın teklif ettiği mevzuatın, İnsan Hakları Yasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) yanı sıra Mülteci Sözleşmesi de dahil olmak üzere diğer ilgili uluslararası yükümlülüklerin “bütünlüğünü” göz ardı etmesi gerektiğini söyledi.

Hükümetin bunu gerçekleştirmek için insan hakları yasalarını ve yükümlülüklerini “tamamen” göz ardı etmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Rishi Sunak’ın, Yüksek Mahkeme’nin yasa dışı olduğuna karar vermesinin ardından politikayı kurtarmak için acil durum yasasını çıkarmayı planladığı belirtilmiş, ilk uçuşların baharda başlayabilmesi için yeni mevzuat ve Ruanda ile yeni bir anlaşmaya ilişkin planlarını duyurdu.

Ancak Braverman, yeni bir anlaşmanın “temel sorunu” çözmeyeceğini, İngiltere’nin en yüksek mahkemesinin Ruanda’nın sığınmacıları kaçtıkları ülkelere geri gönderme ve onları zarar görme riskiyle karşı karşıya bırakma riski olduğuna karar verdiğini söyledi.

Yüksek Mahkeme kararında, Ruanda’ya sınır dışı edilenlerin güvensiz olacakları yerlere geri gönderilebileceğine inanmak için “ciddi gerekçeler” bulunduğunu söyledi.

İLGİLİ HABERLER