Caria Holidays

Facebook’ta gördüğü sahte ev ilanına aldanan kadın beş parasız kaldı

 Facebook’ta gördüğü sahte ev ilanına aldanan kadın beş parasız kaldı

İngiltere’de Sasha takma adlı bir kadın Facebook’ta bin sterlinlik sahte bir kiralık ilanıyla dolandırıldı. Oğlu için ülkenin batısındaki Stoke-on-Trent şehrinde bir ev almaya çalışan 60 yaşındaki kadın dolandırıcıların oyununa geldi.

Engelli ödeneği alan Sasha, oğlunun kız arkadaşından ayrıldıktan sonra yaşayacak bir yer bulması için borç aldı.

EVİ DIŞARDAN GÖRDÜ

Facebook’ta bir ev ilanı gören ”Emlakçı” olduğunu söyleyen bir kişi ise ona ev sahibinin uzakta olduğunu ama evi hemen görmek isterse, pencerelerinden bakabileceğini söyledi. Evin fotoğraflardakinin aynısı olduğunu anlayan Sasha, şirketin ona gönderdiği antetli bir sözleşmeyi imzaladı ve biraz daha borç alıp, depozitoyu ve bir aylık kirayı iki taksitte ödedi.

ANAHTAR GELMEDİ

Sasha, “450 sterlin göndermem istendi ve anahtarların ertesi gün kargo ile bana gönderileceği söylendi. Ancak anahtarlar gelmeyince yanlış adrese gönderildiklerini ve tekrar yollayacaklarını belirttiler” diye konuşan talihsiz kadın, Birkaç telefon görüşmesi ve mesajdan sonra Sasha, biraz daha para gönderdiğini, ancak kısa bir sürede işlerde bir terslik olduğunu fark ettiğini belirtti. Ev sahibiymiş gibi davranan erkekle bile yüzleşti. “‘Ben sözümün eriyim’ diyen dolandırıcının telefonlarının bile çalışmadığını kısa süre sonra farketti.

BANKA ÖDEDİ

Olay sonrası beş parasız kalan, yemek yiyebilmek için bir gıda bankasından yardım almak zorunda kalan Sasha, aylarca süren kargaşadan sonra parasını almayı başardı ancak parayı ödeyen bankaydı. Banka parayı dolandırıcılık departmanı aracılığıyla ödemeyi kabul etti. Sasha “hayal kırıklığı yaşadığını” ancak bir şekilde parasını geri aldığı için mutlu olduğunu belirtti.

4300’DEN FAZLA KİŞİ DOLANDIRILDI

Action Fraud, Ocak ayından bu yana 4.300’den fazla kişinin, online kiralama dolandırıcılığı yoluyla toplam 6,4 milyon sterlin dolandırıldığını bildirdi.

İLGİLİ HABERLER